Lietuva padarė didžiulę pažangą valdant širdies nepakankamumą

Spalio 27 d. Vilniuje įvyko Europos Kardiologų draugijos Širdies Nepakankamumo (ŠN) asociacijos viršūnių susitikimas. Pasidalinti patirtimi organizuojant ir tobulinant sergančiųjų ŠN priežiūrą Lietuvoje susirinko 41 Europos šalies nacionalinių Širdies nepakankamumo draugijų lyderiai. Europos Širdies nepakankamumo asociacija yra viena stipriausių asociacijų visoje Europos kardiologų draugijoje. Šiemet tokiam prestižiniam renginiui organizuoti pasirinktas Vilnius, pažymint Lietuvos pasiekimus šioje kardiologijos srityje. Po arterinės hipertenzijos ir išeminės širdies ligos trečioji pagal dažnumą lėtinės ligos diagnozė Lietuvoje yra širdies nepakankamumas (ŠN), pacientų skaičius siekia 100 tūkst., ir per 5 m. nuo diagnozės nustatymo miršta 50 proc. sergančiųjų. Apie 20 proc. ligonių kasmet yra hospitalizuojami dėl ligos paūmėjimo, kas labai pablogina jų prognozę, išauga rizika kartotinai sugrįžti į ligoninę, o finansinė hospitalizacijų išraiška apskaičiuojama 25 mln. eurų.

Lietuva gali pasigirti pažangia Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos vykdoma strategija valdant ŠN epidemiją. Nuo 2016 m. įsigaliojo SAM įsakymas teikti naują specializuotą širdies nepakankamumo paslaugą, kurios tikslas – užtikrinti aukščiausią priežiūros kokybę labiausiai pažeidžiamai ŠN pacientų grupei ir užkirsti kelią ankstyvoms mirtims bei rehospitalizacijoms. Paslauga sukurta atsižvelgiant į Europos Širdies nepakankamumo asociacijos priimtus priežiūros standartus, įtraukiant specialiai parengtus ŠN kardiologus, ŠN slaugytojas, išsirašiusius iš stacionaro ŠN pacientus ir jų artimuosius.

Vilniaus universitetas (VU) pagal SAM užsakymą sukūrė naujas podiplominio mokymo programas: ŠN slaugytojoms (288 val.) ir ŠN kardiologams (72 val.). ŠN slaugytojų programa parengta pagal Širdies nepakankamumo asociacijos sudarytą mokymo planą ir sinchronizuota tarp abiejų universitetų – VU ir LSMU. Be to, VU Medicinos fakultete (MF) rengiamo kurso teorinės žinios patalpintos į nuotolinio mokymo platformą.

Susitikimo metu VU MF Dekanas prof. Algirdas Utkus, Širdies ir kraujagyslių klinikos vadovas  prof. A. Laucevičius ir Europos Širdies nepakankamumo asociacijos prezidentas Petar M. Seferović pasirašė Širdies Nepakankamumo Nacionalinės strategijos Deklaraciją. Ja siekiama paskatinti Lietuvą dar labiau mobilizuoti savo jėgas, realizuojant planinę strategiją, kaip pagerinti širdies nepakankamumo epidemijos valdymą šalyje.

Informacija apie renginį: ttps://www.escardio.org/Sub-specialty-communities/Heart-Failure-Association-of-the-ESC-(HFA)/Advocacy/Annual-HFA-Summit

Nuotraukoje iš kairės: prof. Aleksandras Laucevičius, dr. Jelena Čelutkienė, Kristina Garuolienė, prof. Algirdas Utkus.