Magistrantai iš Kazachstano akademines žinias gilino Vilniuje

Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakultete (MF), pagal dvišalio bendradarbiavimo sutartį, viešėjo Karagandos (Kazachstanas) valstybinio medicinos universiteto 2-o kurso magistrantai. Daugiau nei savaitę Lietuvoje viešėję studentai iš Kazachstano susitiko su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dėstytojais, lankėsi Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose, sėmėsi patirties Centro ir Karoliniškių poliklinikose. Aktualius visuomenės sveikatos klausimus aiškinosi Vilniaus visuomenės sveikatos biure. Jiems taip pat buvo organizuota ir ekskursija į Lietuvos Seimą. Studentus kuravo VU MF Sveikatos mokslų instituto direktorė prof. dr. Natalja Fatkulina.

„Karagandos universiteto studentai rašo magistrinius darbus, kurių temos įvairios: nuo medicininės slaugos ir priežiūros iki sveikatos stiprinimo ir politikos, todėl svarbu buvo darbotvarkę organizuoti taip, kad jie  galėtų gauti maksimalų kiekį informacijos ir susitikti su tikslinių sričių mokslininkais, specialistais, – pasakojo Sveikatos mokslų instituto direktorė prof. dr. Natalja Fatkulina, kuri ne tik sudarė intensyvią stažuotės darbotvarkę, bet rūpinosi ir svečių kultūrine - pažintine programa. – Svarbiausia, kad visi liko sužavėti mūsų Universiteto akademinio švietimo ir šalies sveikatos sistemos pasiekimais“. Studentai taip pat aplankė Vilniaus universiteto istorines vietas: senovines ALMA MATER auditorijas, biblioteką, muziejų, varpinę, Universiteto kiemelius. Susipažino ir su Medicinos fakulteto „įžymybėmis“ – medicinos istorijos muziejumi,  Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros prozektoriumu.

Būsimoji visuomenės sveikatos specialistė Sejtchan Nurgul už unikalias galimybes Lietuvoje pasisemti naudingos patirties visos grupės vardu dėkojo VU Medicinos fakulteto dekanui prof. Algirdui Utkui, Karagandos valstybinio medicinos universiteto rektorei prof. dr. Raushan Dosgambetovai, VU MF Sveikatos mokslų instituto direktorei prof. dr. Nataljai Fatkulinai ir visiems profesoriams, mokslininkams, specialistams, kurie skyrė dėmesio ir laiko. „Kazachstane visuomenės sveikatos mokslai dar tik pradeda „skintis kelią“. Vos prieš keletą metų atsirado visuomenės sveikatos departamentai. – pasakojo S. Nurgul. – Čia atvykę supratome, jog Lietuvoje visuomenės sveikatos mokslai yra labai svarbūs ir sveikos mitybos ar žalingų įpročių prevencijos praktinį taikymą jautėme visur: nuo visuomenės sveikatos biuro iki kasdienio žmonių gyvenimo“.  

Aidar Userbajav Lietuvoje gavo daug papildomos medžiagos, straipsnių, kurie ateityje jam padės rašant disertaciją: „Vaikų sveikatos mokslui Lietuva tikrai skiria daug dėmesio, tikiuosi, gautomis žiniomis pasinaudoti, analizuodamas sveikatos raidos skirtumus tarp Lietuvos ir Kazachstano vaikų“. Olgai Zorinai patiko, kaip Lietuvoje organizuojami slaugos procesai: „Mūsų šalyje slaugos lygis dar nėra toks aukštas, kaip Jūsų valstybėje, tačiau, tikiuosi, bendradarbiaudami, mes daug ką galėsime pakeisti“.

Daug dėmesio realiam bendravimui su poliklinikų slaugos darbuotojais skyrė ir būsima slaugos specialistė Saltanat Serikova. Ji domėjosi poliklinikų politika sveikatos priežiūros išteklių valdymo srityje. S. Serikova yra kilusi iš gyvenvietės Akčiatau, šalia kurios ilgą laiką gyveno tremtiniai iš Lietuvos. Dalis jų liko gyventi Kazachstane iki šiol, bet jie prisimena „kurtais“ (varškės su druska ir šienu mišiniais, mėtomais pro lagerio tvorą) juos gelbėjusią šiltą kazachų liaudį. „Džiaugiuosi, kad pamačiau nuostabų kraštą – Lietuvą. Mums labai patiko jūsų žmonės, jie tikri patriotai, draugiški, myli savo Tėvynę, didžiuojasi Nepriklausomybe bei tuo, kad Lietuvai šiemet sukako 100 metų“, – teigė Saltanat Serikova.

Karagandos valstybinis medicinos universitetas (Kazachstanas) įkurtas 1950 m. Jis neabejotinas Kazachstano aukštųjų mokyklų lyderis, rengiantis kvalifikuotus sveikatos profesionalus. Universitetas turi aukštus reitingus švietimo, mokslo ir gydymo bei diagnostikos paslaugų srityje. Tarp Karagandos ir VU yra pasirašyta dvišalė bendradarbiavimo sutartis, kurios pagrindu vyksta nuolatiniai dėstytojų ir studentų mainai. Bendros dviejų šalių pastangos plėtoti sveikatos mokslus tarptautiniu mastu ir praktiškai taikyti naujoves bei pasiekimus yra reikšmingos saugant svarbiausią kiekvienos valstybės ir kiekvieno žmogaus turtą – sveikatą.