Medicinos fakultete paminėta Triukšmo diena

2018 m. gegužės 4 d. Vilniaus universiteto Medicinos fakultete pirmą kartą vyko jungtinis Vilniaus universiteto, LR Sveikatos apsaugos ministerijos ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro renginys - respublikinė mokslinė - praktinė konferencija Tarptautinei triukšmo supratimo dienai paminėti. Šiuo renginiu norėta atkreipti politikų, mokslininkų ir visuomenės dėmesį į triukšmo sukeliamus negalavimus bei žalą žmogaus sveikatai. Nors konferencija buvo skirta visuomenės sveikatos specialistams, ji sulaukė platesnio susidomėjimo, joje dalyvavo apie 200 specialistų iš 75 skirtingų institucijų.

Pradedant konferenciją, susirinkusiuosius pasveikino Medicinos fakulteto dekanas prof. dr. Algirdas Utkus, Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis, Sveikatos mokslų instituto direktorė prof. dr. Natalja Fatkulina, buvo perskaitytas Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Astos Kubilienės sveikinimas.

Konferencijos organizatoriai ir pranešėjai diskusijų metu ieškojo tinkamų sprendimų triukšmo mažinimui ir prevencijai. Ypatingas dėmesys konferencijoje buvo skiriamas vaikų ir jaunuolių, kurie didelę dalį laiko praleidžia garsiai klausydamiesi muzikos, žaisdami kompiuterinius žaidimus ar žiūrėdami televiziją, sveikatai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė savo pranešime akcentavo, kad „nuo 2001 m. stebimas ryškus vaikų iki 17 metų sergamumo ausų, nervų, psichikos ir elgesio ligomis padidėjimas. Tyrimai rodo, kad netgi pamokų metu vaikai dažnai būna veikiami įvairaus triukšmo lygio – nuo 44 dB, kai dirba individualiai, iki 75 dB - kai atlieka grupinius darbus, iki 100 dB pertraukų metu. Dėl triukšmo, ne tik vaikams bet ir suaugusiems, dažniau skauda galvą, padidėja streso hormonų koncentracija kraujyje, ir jie dažniau jaučiasi pavargę“.

Medicinos fakulteto Klinikinės medicinos instituto profesorė, vaikų psichiatrė dr. Sigita Lesinskienė išreiškė susirūpinimą, kad „aplinkos triukšmo poveikio tyrimus vaikų sveikatai atlikti gana sudėtinga, nes žalingi veiksniai veikia greitai augantį, bręstantį ir besiformuojantį organizmą. Remiantis esama informacija, yra aišku, kad triukšmas gali sukelti neigiamą poveikį vaiko sveikatai, tokį kaip padidintas kraujospūdis ar pažintinių mokymosi funkcijų sutrikimas, tačiau norint tikslesnių rezultatų, reikėtų išsamesnių tyrimų.

Konferencijos dalyviai išklausė 12 pranešimų, kurių metu buvo aptartos problemos, pateikti pasiūlymai ir išnagrinėti strateginiai dokumentai triukšmo valdymo ir prevencijos srityje. Konferencijos organizatoriai išreiškė viltį, kad renginiai Triukšmo supratimo dienai paminėti, ateityje taps kasmetine tradicija ir darniai įsilies į mūsų šalies ir regionų visuomenės sveikatos formavimą.

 

Informaciją parengė Lina Kocienė