Medicinos fakulteto profesorė – pirmoji Europos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo asociacijos paskelbto sutarimo autorė

Europos profesinės draugijos reguliariai publikuoja ligų diagnostikos ir gydymo gaires bei ekspertinio sutarimo dokumentus (Position statement) specialiais klausimais. Prieš kelias savaites žurnale European Journal of Heart Failure (Impact factor 10.683) pasirodė inovatyvaus vaizdinimo, skirto širdies nepakankamumo pacientams, ekspertų konsensusas. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto pasididžiavimui – prof. Jelena Čelutkienė  - tarptautinės ekspertų grupės kooordinatorė, įvardinta pirmąja dokumento autore. Džiugina, kad Medicinos fakulteto mokslininkai tokias autoritetingas pozicijas užima vis dažniau.

Gausiai iliustruotame straipsnyje išsamiai aptariamos naujausios vaizdinimo metodikos, kurios atspindį besikeičiantį kardiologų supratimą apie širdies veiklą ir jos pažaidos mechanizmus. Širdies nepakankamumo asociacija pateikia ekspertinę nuomonę, kaip inovatyvios technologijos pagilina širdies nepakankamumo etiopatogenetinę diagnostiką, rizikos stratifikaciją ir nusprendžia gydymo sprendimus. Daugelis metodikų laipsniškai skverbiasi į rutininę klinikinę praktiką, dar daugiau yra testuojamos eksperimentuose.

Dokumento struktūra atspindi besikeičiančias vaizdinimo metodų naudojimo paradigmas: nuo kairiojo skilvelio išstūmio frakcijos pereinama prie bendros išilginės deformacijos, kuri informatyvi visiems širdies nepakankamumo tipams; į naują lygį perkeliamas širdies audinio charakterizavimas naujomis magnetinio rezonanso metodikomis; širdies susitraukimo ir pildymosi funkcija vertinama ne tik ramybėje, bet ir krūvio metu; nuo morfomterijos judama link patofiziologinių procesų – uždegimo ar apoptozės – vizualizacijos.

Tai ne pirmas prof. Jelenos Čelutkienės pasiekimas ir įvertinimas. Jau ne vienerius metus Lietuvos Kardiologų draugijos širdies napakankamumo darbo grupė, vadovaujama prof. J.Čelutkienės, laimėjo prizus už švietėjišką darbą, skleidžiant visuomenėje žinias apie širdies nepakankamumo profilaktiką ir ankstyvą ligos atpažinimą, taip pat, Europos pacientų priežiūros standartų praktinį pritaikymą Lietuvos gydymo įstaigose, gydytojų ir slaugytojų tobulinimą. 2017 metais už aktyvumą organizuojant renginius Lietuvos visuomenei, skirtus Europos širdies nepakankamumo dienai, profesorė Paryžiuje buvo apdovanota Aukso taure. Kardiologijos profesorė Jelena Čelutkienė aktyviai dalyvauja ir yra pripažinta tiek klinikinėje, mokslinėje, tiek visuomeninėje veikloje Europoje bei Lietuvoje.

Visą dokumentą rasite čia.

Nuotraukoje: Prof. dr. Jelena Čelutkienė