Medicinos fakultetui 237

Šiemet Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakultetas, nuolat puoselėjantis savo istorinį paveldą, mini 237-ąjį gimtadienį. Fakulteto atidarymo data laikoma 1781 m. lapkričio 24-oji, kai Lietuvos universiteto rektorius Martynas Počobutas, sakydamas mokslo metų pradžios kalbą, paskelbė įkuriąs Medicinos skyrių. Kaip ir kasmet, reikšmingam įvykiui paminėti buvo skirtas šventinis Medicinos fakulteto Tarybos posėdis, kuriame istorinėmis įžvalgomis pasidalino VU Istorijos fakulteto docentas dr. Eligijus Raila, dainomis džiugino Fakulteto Muzikos terapijos studentės, o bendrą šventinę atmosferą kūrė visi darbuotojai.

Medicinos fakulteto akademinę bendruomenę su švente pasveikino Fakulteto Tarybos pirmininkas prof. Eugenijus Lesinskas: „Mūsų gimtadienis yra didelė šventė. Keičiasi pasaulis, keičiasi Universitetas, keičiasi ir mūsų Fakultetas - esame „naujovių sūkuryje“. Tikiuosi, kad visos permainos taps naujų ir progresyvių sprendimų puslapiu“. 

Docentas dr. Eligijus Raila savo „prakalbą“ pradėjo Studentų himno žodžiais: „Vivat, Profesores! Norėčiau sugrįžti į istoriją. Nuostabu, kad Medicinos fakulteto gimtadienis beveik sutampa ir su daktaro Jono Basanavičiaus, kuris tarsi įprasmina visą Lietuvos medicininę mintį ir komunikavimo kultūrą, gimimo diena“. Savo „istorinį pasakojimą“ dr. E. Raila skyrė Fakulteto sukūrimui. 1781 m. lapkričio 24-oji – ne tik Medicinos fakulteto, bet ir profesionalios medicinos Vilniuje atskaitos taškas. Bėgant laikui, medicinos mokslai tapo labai svarbia Universiteto mokslų dalimi. Atsirado visiškai naujas antropologinis medicininis matmuo – medicina orientuota į Vakarų Europos tradicijas. Medikas tapo ne tik savo specialybės žinovas, bet gydytojas – kūrėjas (gydytojas – rašytojas, gydytojas – politikas, gydytojas – visuomenės veikėjas): Jonas Basanavičius, Vincas Kudirka ir pan. „Taigi, norėčiau palinkėti Medicinos fakultetui – kūrybos, kuriant žmogų ir pasaulį, – kalbėjo istorikas. – Ir dar: linkiu akademinės sveikatos. Esu įsitikinęs, kad Medicinos fakultetas „gydo ir kuria“ visą Universitetą“.

Medicinos fakulteto dekanas prof. Algirdas Utkus, sveikindamas Fakulteto bendruomene su gražiu gimtadieniu, linkėjo visiems sveikatos, naujų profesinių pergalių ir būti reikalingais vieni kitiems, reikalingais savo Universitetui, savo Tėvynei. Padėkos žodžius už ilgametį darbą Fakultete Dekanas tarė ir padėkos raštus įteikė šiais metais iš pareigų pasitraukusiems prodekanams - prof. dr. Janinai Tutkuvienei ir prof. dr. Rimantui Stukui, bei keletui buvusių katedrų ir klinikų vadovų: prof. habil. dr. Arvydui Ambrozaičiui, prof. dr. Gražinai Stanislavai Drąsutienei, prof. dr. Alvydui Juocevičiui, prof. habil. dr. Danutei Kalibatienei, prof. habil. dr. Zitai Aušrelei Kučinskienei, prof. habil. dr. Algirdui Venaliui.

Šventinę popietę dainomis ir muzika sušildė jaukus pasibuvimas prie puodelio kavos ir jungtinės Medicinos fakulteto bei LMTA programos studentės - seserys Vida ir Vaida Markevičiūtės - kurios atliko dainuojamosios poezijos kūrinius.