Mokslo populiarinimas – kiekvieno mokslininko pareiga

Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto profesorė Rūta Dubakienė už straipsnį „Nematomi mūsų lovos gyventojai“ mokslo populiarinimo tekstų konkurse buvo įvertinta kaip skaitomiausio straipsnio autorė. Jau šešerius metus mokslo populiarinimo laidos „Mokslo sriuba“ ir astronomijos populiarinimo blogo „Konstanta-42“ organizuojamame rašinių konkurse „griebti plunksną, rašiklį ar klaviatūrą ir atskleisti mokslą įdomiai“ kviečiami mokslininkai ir mokslu besidomintys žmonės.

Prof. Rūta Dubakienė – aukščiausios kategorijos gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė, habilituota biomedicinos mokslų daktarė, Lietuvos mokslų akademijos tikroji narė, akademikė,  40 savo profesinio gyvenimo metų paskyrusi vienai sričiai – yra įsitikinusi, kad visuomenei labai trūksta informacijos ir žinių apie alerginius susirgimus. „Mokslinę informaciją dėstau paprastais, suprantamais žodžiais, pateikiu pavyzdžių, paaiškinimų. Visada ieškau tokios informacijos, kuri būtų aktuali ir tikslinga visuomenei, – konkurso įspūdžiais dalinosi profesorė R. Dubakienė. – Kiekvienas mokslininkas ar universiteto dėstytojas turėtų skirti laiko ir energijos mokslo populiarinimui. Aš tai dariau, darau ir darysiu toliau, panaudodama visas savo sukauptas žinias, patirtį ir nuo mokyklos laikų išugdytus literatūrinius gabumus“. Pasak profesorės, mokslo populiarinimas yra ne tik jos, kaip VU dėstytojos ar Mokslų akademijos narės pareiga, bet ir didžiulis malonumas. „Mokslo plėtra yra reikšmingas procesas, tačiau ne mažiau svarbu yra šviesti visuomenę, didinti jos informuotumą, vaizdingai ir  įdomiai dėstyti tai, kas būtų suprantama įvairioms tikslinėms grupėms, taip nugalint šiuolaikiniame pasaulyje itin paplitusios „pseudomokslinės“ informacijos keliamus iššūkius“, – teigė bene žymiausia Lietuvos alergologė. 

Mokslo populiarinimą alergologijos srityje Rūta Dubakienė laiko itin reikšmingu uždaviniu. 1998 m. ji viena pirmųjų Lietuvoje įkūrė šiam tikslui skirtą pirmąją medicinos svetainę „Alergija, astma, imunologija“ (www.alergo.lt), kuri veikia ir iki šiol. „Alergija – ne tik aplinkos, bet ir visuomenės sveikatos problema, todėl žinios apie ją reikalingos visiems, – teigia profesorė. – Ši interneto svetainė yra skirta visai Lietuvos visuomenei: ne tik sergantiesiems alerginėmis ligomis vaikams ir suaugusiems, bet ir jų šeimos nariams, moksleiviams, studentams, medikams, senjorams, įvairių sričių specialistams“. Išsamias žinias apie įvairias alergines ligas ir astmą, alergenus, alerginių ligų diagnostikos metodus, naujus vaistus alergijai gydyti, įvairius praktinius patarimus ligoniams bei gydytojams, alergologijos ir imunologijos mokslo naujoves galima surasti ir kitame Rūtos Dubakienės sukurtame tinklalapyje: „Alergijos ekspertas“, kuriame reguliariai per dieną apsilanko apie 100 lankytojų. Žymios mokslininkės planuose – knygos vaikams ir suaugusiems, maisto alergenų terminų bankas, knyga apie alergologijos istoriją.

1975 metais su pagyrimu baigusi Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą (tais metais ji buvo vienintelė moteris tarp devynių vyrų, sulaukusi kvietimo dirbti universitete), Rūta Dubakienė daugiau nei pusę savo gyvenimo paskyrė mylimam mokslui ir Vilniaus universitetui. Visada išsiskirianti iš savo bendraamžių troškimu mokytis, atkaklumu siekiant užsibrėžtų tikslų, užsispyrimu kasdieniame darbe, ji drąsiai žengė į mokslo aukštumas.  Tapti mokslininke ji svajojo nuo vaikystės, puikiai mokėsi, domėjosi įvairiomis mokslo šakomis, sportavo, dalyvavo olimpiadose, mokėsi muzikos, šoko, dainavo. „Didžiausia mano gyvenimo svajonė buvo mokytis ir vėliau dirbti Vilniaus universitete, viename seniausių Rytų ir Vidurio Europos universitetų. Mano svajonė išsipildė, nes aš to nuoširdžiai siekiau“, – prisiminė profesorė, dėkodama savo mokytojui docentui Eduardui Razgauskui, sudominusiam ją tuo metu visai dar nauju alergologijos mokslu.

Žymios moters, daug nuveikusios Lietuvos alergologijai, atliktų bei planuojamų atlikti mokslo populiarinimo darbų sąrašas yra įspūdingas. Ji pirmoji  Lietuvoje ištyrinėjo namų dulkių erkių įtaką žmogaus alerginių ligų išsivystymui. Jos išleisti vadovėliai, knygos, monografijos, mokslo populiarinimo straipsniai, metodinės priemonės, žinynai, žodynai ir metodinės priemonės yra pelnę įvairių apdovanojimų. „Keičiasi pasaulis aplink mus, keičiasi mūsų sveikatos reakcijos į mus supančią aplinką, atsiranda nauji alergenai, – teigia prof. Rūta Dubakienė. – Žinios apie alergologiją tampa gyvybiškai svarbios mūsų gerai savijautai. Neketinu sustoti aktualiame ir atradimų kupiname mokslo populiarinimo kelyje“. Pasak VU dėstytojos, 2026 metais bus minimas alergologijos mokslo Lietuvoje 100-o metų jubiliejus. Šiai progai ji taip pat rengia staigmeną visuomenei, bet apie tai jau kitame pokalbyje.

Nuoroda į straipsnį „Nematomi mūsų lovos gyventojai“