Prieš 70 metų ir dabar: Ščecino Pamario medicinos universiteto ryšiai su Lietuva

Š. m. spalio 1 d. Ščecino mieste (Lenkija) įsikūręs Pamario Medicinos Universitetas (PUM) jau 70-ajį kartą išdidžiai paskelbė mokslo metų pradžią. Iškilmėse dalyvavo daug garbių Lenkijos politikos, medicinos ir švietimo sričių atstovų, taip pat delegacijos iš Lietuvos ir Vokietijos universitetų. Tokio amžiaus universiteto dar negali pavadinti ilgaamžiu, tačiau bendruomenės nariams, visą gyvenimą pašventusiems šiai mokymo įstaigai, studentams bei alumnams tai svarbus ir itin reikšmingas įvykis. Lietuvoje mažai žinoma, o Lenkijoje plačiai pasakojama istorija apie tai, kaip vėlyvą 1948 m. rudenį iš Stepono Batoro universiteto atvykusių gydytojų iniciatyva, buvo įkurta Pamario Medicinos kolegija, kuri vėliau buvo pervadinta Universitetu. Šių Universitetų istorija persipina tarpukario ir ankstyvojo pokario laikotarpiu, o vėliau išsiskiria. Tikėtina, kad praėjus septyniasdešimčiai metų, Pamario Medicinos Universitetas ir VU Medicinos fakultetu ir vėl kurs bendrą istoriją.

Vilniaus universitetui Ščecine vykusiame jubiliejiniame renginyje atstovavo Medicinos fakulteto dekanas prof. Algirdas Utkus, prodekanė prof. Vaiva Hendrixson, medicinos istorikas dr. Aistis Žalnora, atstovė viešiesiems ryšiams Lina Kocienė. PUM administracija surengė išsamią pažintį su Universiteto ligoninėmis, fakultetais, muziejumi. Viešnagės metu buvo sudaryta galimybė apsilankyti naujai pastatytame Didaktikos centre, Biochemijos katedroje, Chirurgijos, Urologijos, Ortopedijos, Genetikos, Pediatrijos klinikose. Pats Universiteto rektorius Bogusław Machaliński aprodė Hematologijos ir kaulų čiulpų transplantacijos kliniką bei išreiškė didžiulį susidomėjimą apsilankyti VUL Santaros klinikose. Vizito metu buvo sudaryta galimybė apsilankyti Medicinos istorijos muziejuje bei apžiūrėti specialiai jubiliejui parengtą parodą, sudalyvauti mokslo metų pradžios eisenoje ir renginiuose. Vizito metu buvo sutarta dėl bendradarbiavimo medicininių tyrimų ir mokslo srityse, suderintas MF studentų įtraukimas į tarptautinę ortopedijos – traumatologijos konferenciją, suplanuotas PUM istorikų vizitas Lietuvoje, užmegztos kitos naudingos pažintys.

Vizito metu, Medicinos fakulteto delegacijos nariai turėjo galimybę susipažinti su ortopedijos profesoriumi Hidetomi Terai iš Osakos (Japonija) Medicinos universiteto, užmezgė nuoširdžią draugystę ir sutarė dėl tolimesnių susitikimų su Rostoko (Vokietija) universiteto rektoriumi prof. Wolfgang Schareck, susipažino su gausia Greifsvaldo (Vokietija)  universiteto profesorių delegacija, susitiko su Lietuvos garbės konsulu Ščecine Wieslaw Wiezchos bei aptarė bendradarbiavimo galimybes. Grupės veiklas kuravo ir maloniai visur lydėjo prof. Maria Gizewska, PUM darbuotoja atsakinga už tarptautinius ryšius. Nors susitikimas buvo skirtas Pamario Medicinos universiteto sukakčiai paminėti, jame netrūko darbinių susitikimų, kurių metu ieškota įvairių bendradarbiavimo galimybių.

Vilniaus ir Ščecino universitetai jau yra pasirašę dvišalio bendradarbiavimo sutartį, kurios pagrindu vyksta Erasmus+ studentų mainai. Po oficialaus vizito tikėtina, kad bendros veiklos išsiplės ir bus atverstas naujas istorijos puslapis.

Nuotraukoje iš kairės: dr. A. Žalnora, L. Kocienė, prof. V. Hendrixson, PUM ligoninės gydytoja,  prof. A. Utkus, prof. Maria Gizewska, prof. H. Terai , PUM rektorius prof. B. Machaliński.

Informaciją parengė Lina Kocienė