Vilniaus universitete minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena

Kasmet spalio 10-ąją minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena. Šių metų tema – „Jaunimas ir psichikos sveikata besikeičiančiame pasaulyje“. 2018 – aisiais pasaulio sveikatos organizacija ypatingą dėmesį skiria jaunimo psichikos sveikatai, o VU Medicinos fakulteto studentai, atsiliepdami į susirūpinimą, įprasmino šios dienos minėjimą Vilniaus universitete.

Pasaulinės psichikos sveikatos dienos išvakarėse Medicinos fakultete vyko akademinei bendruomenei ir visuomenei skirtas renginys – parodos ir paskaitos duetas, kurį organizavo  MF Studentų mokslinės veiklos tinklo (SMVT), Psichiatrijos ir Psichoterapijos grupės bei klubas „13 ir Ko“ (Respublikinės psichikos sutrikimų patyrusių asmenų ir jų draugų organizacija). Psichikos sutrikimų patyrusių asmenų paveikslų paroda „Vizijos“ siekiama atkreipti dėmesį į psichikos sveikatos svarbą, sutrikimų patyrusių asmenų džiaugsmus ir rūpesčius. Parodą aplankyti maloniai kviečiami visi, neabejingi naujais pavidalais ir būsenomis pasireškiančiam menui.

Parodos iniciatorė, klubo „13 ir Ko“ vadovė ir pirmosios dailės studijos Respublikinėje Vilniaus psichiatrijos ligoninėje įkūrėja, gydytoja psichiatrė Danguolė Regina Survilaitė parodos atidarymo metu surengė paskaitą „Psichikos ligonių kūryba – menas ar diagnozė?“, kurioje susirinkusius kvietė pamąstyti apie reikšmingas meno ir psichikos sveikatos sąsajas. „Kiek informacijos gali atskleisti psichikos ligonių piešiniai! –  retoriškai klausia penkiasdešimties metų stažą psichikos sveikatos srityje turinti ir nuo jaunystės menu besidominanti gydytoja. Gydytoja įsitikinusi, kad „perlas gimsta sužeistoje kriauklėje, todėl į kiekvieną parodos piešinį reikia mokėti pažvelgti“. 

Susitikimo metu savo pranešimus apie Miunhauzeno sindromą ir moterų seksualinę disfunkciją taip pat pristatė ir Psichiatrijos mokslinės grupės nariai.

Nuo 1978 m. VU Medicinos fakultete veikianti Psichoterapijos mokslinė grupė vienija žmogaus psichikos procesais besidominčius studentus. Grupės koordinatorius, medicinos trečio kurso studentas Daniel Rogoža kviečia įsijungti į įdomią neįtikėtinas žmogaus psichikos galimybes tyrinėjančią veiklą: „Norint tapti grupės nariu, nereikia jokių specialių žinių: dalyvauti grupės susitikimuose kviečiami visų VU fakultetų ir studijų programų studentai“. Pasak D. Rogoža, psichoterapijos grupės susitikimai vyksta kelis kartus per mėnesį: „Mes susitinkame su psichoterapeutais, žiūrime filmus, aptariame knygas. Spalio mėnesį, pavyzdžiui, kalbėsime apie Jungo psichologinius tipus, psichoanalitinį sapnų aiškinimą. Planuojame susitikimus su Lietuvos psichodramos, Lietuvos muzikos terapijos asociacijų atstovais“.

Prisijungti prie veiklos kviečia ir VU MF SMVT Psichiatrijos grupės koordinatorė Augusta Valentukevičiūtė: „Pažymėtina, kad Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, išliekant esamiems epidemiologiniams dėsningumams, 2020 metais depresija taps antra pagal dažnumą neįgalumo priežastimi pasaulyje. Šie ir kiti duomenys kelia susirūpinimą ir leidžia manyti, kad kalbėjimas apie psichikos ir elgesio sutrikimus, sergančiųjų patiriamus išgyvenimus bei šių sutrikimų stigmos mažinimas yra itin svarbu. Džiaugiuosi, jog mūsų fakultete veikia Psichiatrijos mokslinė grupė, prie kurios prisijungti kviečiu visus šia medicinos mokslo šaka susidomėjusius studentus".

Medicinos fakulteto studentai, būsimieji gydytojai psichiatrai ir psichoterapeutai, yra Lietuvos psichikos sveikatos ateitis. Jų iniciatyvos, noras skelbti ir viešinti problemas, yra labai svarbi studijų ir mokslinės veiklos dalis. Dalyvaudami visuomeninėse veiklose, jie mokosi ne tik teorinių ar praktinių įgūdžių, bet dalinasi savo žiniomis su kitais, skleidžia savo šilumą ir gilinasi į gydymo meno subtilybes bei primena visuomenei opias problemas.

 

Visi norintieji prisijungti prie Vilniaus universiteto Studentų mokslinės veiklos tinklo kviečiami kreiptis el. paštu:

Psichoterapijos mokslinė grupės el. paštas smd [dot] psichoterapija [at] gmail [dot] com

Psichiatrijos mokslinė grupės el. paštas smd [dot] psichiatrija [at] gmail [dot] com

 

Nuotrauka Gabrielės Budnikaitės