Širdies sustojimas yra dažniausia mirties priežastis Europoje, kasmet ištinkanti apie 700000 Europos ir bent 3000 Lietuvos gyventojų. Širdies sustojimas dažniausiai ištinka suaugusius bei vyresnio amžiaus žmones ir yra retai sutinkamas tarp vaikų ar jaunų sveikų žmonių. Tačiau širdies sustojimas traumos, springimo ar skendimo atveju ištinka bet kurią populiacijos dalį. Deja, šiandien širdžiai sutojus už ligoninės ribų, išgyvenimo tikimybė tesiekia 7%. Buvo nustatyta, kad tikimybę išgyventi širdies sustojimo atveju tiksliausiai nuspėja šie penki faktoriai:
1. Širdies sustojimas yra liudijamas praeivio
2. Širdies sustojimas yra liudijamas greitosios pagalbos darbuotojų
3. Praeivio suteikiamas gaivinimas
4. Širdies ritmas, tinkamas gydymui elektrošoku
5. Spontaniškas kraujo cirkuliacijos atsiradimas
iš visų širdies sutojimo atvejų 52% yra liudijami praeivių, 10% - greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojų ir šiuos skaičius padidinti yra sunku. Didžiausią įtaką išgyvenamumui gali suteikti tinkama praeivių pagalba dar iki greitosios pagalbos atvykimo. Širdies sustojimo metu nutrūksta deguonies teikimas į smegenis ir per 4min. jos pradeda apmirinėti, o per 10min visiškai numiršta. Išorinis širdies masažas padeda atkurti dalinę kraujo cirkuliaciją ir prailgina smegenų gyvybingumo laiką. Nors praeivių suteikiamas gaivinimas padidina išgyvenamumo tikimybę apie 4 kartus, tik 32% žmonių su širdies sustojimu visame pasaulyje sulaukia praeivių gaivinimo. Bazinis gaivinimas atlieka net kelias funkcijas ir padidina išgyvenimo tikimybę:
1. Įpūtimai ir širdies masažas gali padėti cirkuliacijai spontaniškai atsistatyti dar įvykio vietoje
2. Laiku pradedamas gaivinimas krūtinės paspaudimais skilvelių tachikardijos ar virpėjimo stadijoje gali atidėti asistoliją (visišką širdies sustojimą) ir taip palaikyti didesnę išgyvenimo tikimybę elektrošoko metu
3. Oro įpūtimai ir krūtinės įspaudimai padeda sukurti iki 60 mmHg sistolinį kraujospūdį (normalus 120 mmHg) bei dalinai prisotinti kraują deguonimi. Taip yra palaikomas smegenų gyvybingumas, atidedama biologinė mirtis ir suteikiamas šansas pilnam atgaivinimui atvykus GMP ekipažui su profesionalia įranga.
Aplinkoje esantys žmonės yra atsakingi net už dvi iš keturių esminių dalių išgyvenamumo grandinėje.
Kiekvienas Lietuvos gyventojas kasmet turi bent 1/1000 tikimybę būti spontaniško širdies sustojimo liudininku ir jos/jo suteikta pagalba gali išgelbėti gyvybę. Kasmet vienai gyvybei išgelbėti spontaniško širdies sustojimo atveju, reikia 24000 gyventojų, mokančių teisingai atlikti gaivinimą.
Kviečiame perskaityti ir išmokti širdies gaivinimo instrukcijas: