Naujienos

Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto (MF) odontologijos 5-o kurso studentės Emilijos Šermukšnytės baigiamasis darbas „Geriamajame vandenyje esančių fluoro ir boro poveikis dviejų kartų žiurkių dantų emaliui, embrionų vystymuisi ir kaulų formavimuisi“ kaip geriausias buvo atrinktas atstovauti VU Medicinos fakultetui studentų klinikinių tyrimų programoje (Dentsply Sirona Student Clinical Research Program) Kopenhagoje (Danija). Tyrimui vadovavo VU MF Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros profesorė Violeta Žalgevičienė.

„Lietuvoje yra vandenviečių, kuriose geriamajame vandenyje esančios fluoro ir boro koncentracijos gerokai viršija higienos normas. Todėl mūsų darbo tikslas buvo nustatyti kokią įtaką, didesnės už leistinas, šių mikroelementų normos daro gyvam organizmui. Modeliu pasirinkome žiurkes ir jų embrionus“, – pasakoja Emilija Šermukšnytė. Anot jos, tyrimo rezultatai parodė, kad geriamajame vandenyje esant fluoro pertekliui, didėja embrionų svoris ir ilgis, taip pat intensyviau ilgėja apatinis žandikaulis ir priekinių galūnių kaulai, o žiurkių dantų emalis būna storesnis, ypač veikiant juos dantų formavimosi metu. Geriamajame vandenyje esant nedideliam boro pertekliui, žiurkių dantų emalis suplonėja, tačiau didelės jo koncentracijos vandenyje lemia storesnį dantų emalį.

DSC 0100Nuotraukoje: Emilija Šermukšnytė, 2020. (asm. archyvas).

Būsimoji odontologė yra labai dėkinga savo darbo vadovei, profesorei V. Žalgevičienei už galimybę dalyvauti šiame eksperimente ir prisidėti prie kiekvieno šio darbo etapo: nuo žiurkių auginimo, svėrimo, eksperimentinio vandens ruošimo iki žiurkių skrodimo, dantų rovimo, embrionų kaulų tyrimo ar dantų histologinės analizės. „Profesorė viso tyrimo metu buvo labai nuoširdi, supratinga, paskatindavo mus, padrąsindavo šiltu bendravimu. Darbas kartu buvo tikrai reikšminga patirtis“. Emilija yra įsitikinusi, kad jos vadovė yra tokia, apie kokias svajoja visi studentai. Ji greitai atsako į iškilusius klausimus, nukreipia reikiama linkme, pagelbėja ir nepalieka studento nežinioje, skatina dalyvauti konferencijose ir įveikti savo baimes.

„Pakvietimo prisidėti prie atliekamo eksperimento iš savo vadovės sulaukiau po pirmo kurso, tuomet dar nesuvokiau, koks rimtas ir ilgas darbas manęs laukia, buvau džiugiai susijaudinusi – net negalėjau įsivaizduoti, kad tik pabaigusi pirmą studijų kursą, turėsiu galimybę savarankiškai tyrinėti“, – pasakoja vilnietė Emilija. Pasak jos, žiurkės eksperimento metu buvo laikomos labai geromis sąlygomis, joms nuolat buvo prieinamas vanduo, maistas, gyveno erdviuose, švariuose narveliuose.

Tyrime dalyvavo dar dvi studentės: magistro studijas užsienyje tęsianti, VU Gamtos mokslų fakulteto studentė Edita Paulikaitė ir 3-io kurso medicinos studentė Eglė Janušonytė. Pats eksperimentas buvo atliktas VU Biochemijos instituto vivariume, prižiūrint ir padedant VU Gyvybės mokslų centro (GMC) Biologinių modelių skyriaus vedėjai, vyresniajai mokslo darbuotojai, dr. Virginijai Bukelskienei. Daug pagalbos tyrimui suteikė ir VU GMC Zoologijos muziejaus vadovė, dr. Grita Skujienė.

Tyrimo vadovė, prof. Violeta Žalgevičienė didžiuojasi VU MF Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedroje vykdomų tyrimų rezultatais. Nuo 2013 m. ji vadovauja mokslininkų grupei, kurią sudaro VU Medicinos, Fizikos, Gamtos fakultetų, Gyvybės mokslų centro, Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai ir studentai, UAB „Vandens tyrimai“. Grupės tikslas – plėtoti eksperimentinius tyrimus, siejančius gyvo organizmo sveikatos riziką su įvairiais išorinės aplinkos veiksniais bei ieškoti naujų diagnostinių metodų.

„Mūsų vykdomi darbai yra svarbūs Lietuvos gyventojams – jais siekiama išaiškinti įvairių vandens “gerintojų” žalą gyvam organizmui, – teigia V. Žalgevičienė. – Pastaruoju metu tiriame fluoro ir boro įtaką gyvam organizmui. Pastebėta, kad kai kuriuose Lietuvos regionuose arba parduotuvėse esančiame mineraliniame vandenyje šių cheminių elementų koncentracija yra didesnė, nei leidžia vartojimo normos“. Anot profesorės, „aukštas šio tyrimo įvertinimas – reikšmingas universiteto mokslinės veiklos pripažinimas“.

VŽalgevičienėNuotraukoje: prof. dr. Violeta Žalgevičienė (asm. archyvas).

Pasiūlymų studijuoti doktorantūroje susilaukusiai Emilijai mokslinė veikla tikrai patinka, tačiau ji dar nėra apsisprendusi, ar ją tęs: „Man tai buvo tikras iššūkis! Per tiek metų darbo buvo labai įdomių, tačiau ne visada lengvų akimirkų, tiriamajai veiklai reikia daug laiko ir pastangų, ir kartais nėra lengva suderinti darbus, mokslus ir laisvalaikį. Tačiau viską „atpirko“ gauti rezultatai, dalyvavimas įvairiose Lietuvos ir užsienio konferencijose, dėstytojų, konferencijų komisijų įvertinimas“. Laisvalaikiu studentė mėgsta skaityti, keliauti, užsiima rankdarbiais, ilgus metus šoko baletą, dabar mokosi buriuoti ir slidinėti.

Kopenhagoje studentų klinikinių tyrimų programoje dėl pirmosios vietos kartu su Emilija Šermukšnyte kovos Šiaurės, Baltijos šalių ir Nyderlandų odontologijos mokyklų odontologijos studentais. Nugalėtojas pretenduoja į galimybę dalyvauti 2021 metais kovo 17 – 20 d. vyksiančioje „Student Clinician Research Program” konferencijoje Bostone (JAV).