Sidebar

Naujienos

Kasmet gegužės 12-ąją viso pasaulio dėmesys krypsta į slaugytojus, švenčiančius savo profesinę šventę – Tarptautinę slaugytojų dieną. Pasaulio sveikatos asamblėja šiuos, 2020-uosius, metus paskelbė Tarptautiniais slaugytojų ir akušerių metais, tuo ypatingą dėmesį suteikdama specialistams, be kurių jau nebeįsivaizduojama sveikatos apsaugos sistema. Būtent ši diena yra puikiausia proga pakalbėti apie slaugos specialistų vaidmenį ir perspektyvas sveikatos apsaugos sistemoje.

Neseniai paviešintos, pirmosios pasaulyje, visuotinės slaugos ataskaitos „Slauga 2020“ duomenys išsamiai apžvelgiami Europos paliatyviosios priežiūros asociacijos (European Association for Palliative Care)  publikacijose. Džiaugiamės, kad vienos iš publikacijų „Iššūkiai, ugdant naujos kartos slaugos lyderius“ („Building the next generation of nursing leaders“) autorius yra Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto dėstytojas, VšĮ Centro poliklinikos Slaugos  ir paliatyviosios medicinos klinikos vadovas, Baltijos paliatyviosios slaugos asociacijos įkūrėjas Marius Čiurlionis.

Marius ČiurlionisNuotraukoje: lektorius Marius Čiurlionis,2020.

Slaugytojos kasdien atiduoda dalelę savęs

„Slaugytojos visame pasaulyje sudaro didžiausią sveikatos priežiūros darbo jėgą. „Kiekvieną dieną milijonai slaugių ateina į darbą tam, kad atiduotų dalelę savęs ir užtikrintų visapusišką pacientų priežiūrą, nepalikdamos vietos klaidoms“, – teigia M. Čiurlionis ir iš karto pastebi, kad „slaugos sritis plečiasi, paslaugų suteikimas nuolat tobulėja, auga darbuotojų kvalifikacija. Dėl minėtų priežasčių, šiems sveikatos priežiūros specialistams skiriama vis daugiau visuomenės dėmesio. Tema tampa ypač jautri, kai kalbama apie pacientų, sergančių sunkiomis ir nepagydomomis ligomis, slaugą“.

Tiek kasdienėmis, tiek ir ekstremaliomis gydymo sąlygomis, slaugos profesionalas yra asmuo, esantis arčiausiai paciento, ilgiausiai su juo bendraujantis, dažnai užmezgantis asmeninį kontaktą, paguodžiantis ir įkvepiantis. „Jis tarsi varomoji sveikatos sistemos ašis, mediatorius tarpininkaujantis sąveikose tarp gydytojo – paciento – artimųjų.“ Pasak M. Čiurlionio, dažnai slaugytojos su pacientu būna visą parą ir kartu su gydytojais priima reikšmingus sprendimus dėl ligonio sveikatos priežiūros, jos lydi asmenis nuo jų sveikatos būklės įvertinimo iki slaugos paslaugų planavimo ir jų įgyvendinimo bei slaugos rezultatų vertinimo.

slauga33

Paliatyvioji slauga yra ypatingai jautri ir atsakinga sritis. Joje dirbantys specialistai taiko skirtingus metodus, teikdami sveikatos priežiūros paslaugas pacientams paskutiniame jų gyvenimo etape. Jie tarsi išlydi sergantįjį iš šio pasaulio ir tik nuo jų rūpesčio, atjautos, įgūdžių ir žinių priklauso, ar „išėjimas“ bus lengvas, nesuteiks papildomų kančių sergančiajam ir jo artimiesiems. M. Čiurlionio nuomone, slaugos lyderystės samprata artimoje ateityje patirs fundamentalius pokyčius. Šiuolaikiniai slaugos specialistai turi pradėti kurti novatoriškas lyderystės programas. „Reikia mokymo programų, padedančių lavinti slaugos įgūdžius, kurie padėtų plėsti paslaugų prieinamumą ir spręsti esamus bei būsimus slaugos ir paliatyviosios priežiūros iššūkius“, – teigia mokslininkas.  

Lietuvoje šiuo metu slaugos paslaugas teikia daugiau nei 24 tūkst. slaugos specialistų, 22 tūkst. iš jų dirba sveikatos priežiūros sistemoje, kiti – socialinės apsaugos ir darbo, švietimo ir mokslo, krašto apsaugos bei vidaus reikalų sistemose. „Slaugos lyderiai šiandien – tai ne tik slaugos paslaugų organizatoriai, administratoriai ar vadovai.  Kasdieniais didvyriais tampa slaugytojos, dirbančios hospisuose, slaugos skyriuose ar senelių namuose, teikiančios slaugos paslaugas paliatyvios pagalbos departamentuose ar įstaigose. Būtent jos rodo begalinio aukojimosi, dieviškojo pašaukimo ir atsidavimo savo profesijai pavyzdžius“,  – pabrėžia Marius Čiurlionis.

Slaugytojos darbas reikalauja ypatingo pasiruošimo

Vilniaus universitete didelis dėmesys skiriamas slaugytojų rengimui. Nuo 2019 m. Medicinos fakultete startavo naujos, kitose šalies mokymo įstaigose analogų neturinčios, modernios slaugos studijų programos bakalaurams ir magistrams. Šiuo metu nuotoliniu būdu pirmuosius savo mokslo metus baigia keturios grupės bakalauro studentų ir viena grupė išplėstinės praktikos slaugos magistrantų. Papildomosios slaugos studijos ir magistro studijos skirtos tiems, kas planuoja plėtoti slaugos mokslą ir tapti ateities lyderiais slaugos praktikoje. Universitetinės studijos suteikia gilesnes žinias, platesnes kompetencijas, įgūdžius.

Tarptautinė slaugytojų diena, tarptautinės Raudonojo kryžiaus organizacijos sprendimu, minima anglų slaugytojos Florence Nightingale (1820-1910), gimtadienio dieną. Gailestingumo ir pasiaukojimo kenčiančiam žmogui simboliu tapusi moteris Krymo karo metu Turkijoje organizavo sužeistųjų gydymą ir priežiūrą, o vėliau tapo pirmoji slaugių kursų rengėja Anglijoje. Vėliau jos mokymai paplito visame pasaulyje. F. Nightingale tikėjo, kad slauga – tai dieviškasis pašaukimas, mokslas ir menas.  

Minėdami Tarptautinę slaugytojų dieną, sveikiname visus F. Nightingales pasekėjus, kurie gyvenimus pašventė slaugos mokslui ir menui. Šios garbingos profesijos atstoves ir atstovus, slaugos mokslininkus, dėstytojus, studentus bei visus slaugos ateičiai Lietuvoje ir pasaulyje neabejingus entuziastus kviečiame išsamiau susipažinti su Mariaus Čiurlionio mintimis apie lyderystę slaugoje. Jo straipsnis „Building the Next Generation of Nursing Leaders“ yra publikuojamas Europos paliatyviosios priežiūros asociacijos interneto svetainėje:
https://eapcnet.wordpress.com/2020/04/08/building-the-next-generation-of-nursing-leaders/

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos