Sidebar

Naujienos

Baigėsi 2020 m. priėmimas į Vilniaus universiteto (VU) profesines – rezidentūros - studijų programas. Rezidentūra kasmet sulaukia didžiulio medicinos ir odontologijos studijas pabaigusių absolventų dėmesio, nes būtent šių studijų pasirinkimas nulemia, kokios srities gydytoju ateityje būsi. Vilniaus universitete siūlomos 63 rezidentūros studijų programos (iš jų 57 medicinos krypties ir 6 odontologijos krypties). Rezidentūros studijos, priklausomai nuo rezidentūros programos, trunka nuo 3 iki 6 metų.

Pirmu numeriu VU rezidentūros studijas rinkosi 302 stojantieji

Šiais metais į Vilniaus universitetą priimti 222 gydytojai rezidentai, kurie savo veiklą įvairiose Lietuvos ligoninėse, rezidentūros bazėse, pradės jau nuo rugsėjo pradžios. Priimtųjų skaičius išlieka, bemaž, stabilus jau keletą metų. Pradiniame etape Vilniaus universitetui buvo skirtos tik 204 rezidentūros vietos, kurios akimirksniu užsipildė, mat pirmu numeriu VU rezidentūros studijas rinkosi net 302 stojantieji. 2020 m. liepos 16 d. Sveikatos apsaugos ministerijoje vykusio Valstybės užsakymo komiteto posėdžio metu, paaiškėjus, kad Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) liko laisvų vietų, įvyko perskirstymas. Atlikus reikiamus pokyčius Vilniaus universitetui buvo skirta papildomų vietų.

Kasmet stebimas vis didėjantis absolventų susidomėjimas rezidentūros studijomis Vilniaus universitete. Nepaisant fakto, kad LSMU kasmet skiriama daugiau rezidentūros vietų, daugelio medicinos absolventų akys krypsta į sostinę. Šiemet į rezidentūros studijas VU priimti 52 absolventai baigę studijas Kaune. Tuo tarpu į LSMU kandidatavo perpus mažiau VU medicinos absolventų.

VU Medicinos fakulteto (MF) Studijų skyriaus vadovė Jekaterina Bortkevič papasakojo, kad priėmimas į rezidentūros studijas vyksta pagal Vilniaus universiteto Senato patvirtintas priėmimo taisykles. „Pagal patvirtintas balų skaičiavimo formules yra sudaromos konkursinės eilės. Konkursinį balą sudaro keli svarbūs dedamieji: bendras studijų pažymių vidurkis, baigiamojo egzamino balas, atskiroms rezidentūrų programoms skaičiuojami profilinių dalykų vidurkiai. Svarbu tai, kad kandidatai gali gauti papildomų balų už studijų metu vykdytą mokslinę veiklą. Jei stojant į konkrečią rezidentūros studijų programą numatytas motyvacijos vertinimas, didelę įtaką galutiniam rezultatui turi šis įvertinimas“. J. Bortkevič teigimu, motyvacijos vertinimas ir papildomas balas už mokslinę veiklą turi itin svarbią įtaką, tad ruoštis rezidentūrai patariama bent jau nuo vientisųjų studijų vidurio. „Pastebime, kad rezidentūros studijose beveik nėra „nubyrėjimo“. Tai, be abejo, nuoseklaus pasiruošimo ir apgalvoto pasirinkimo rezultatas“.

Mantas Bartaševičius 6VU MF archyvo nuotr.

 COVID-19 virusas padidino susidomėjimą infekcinių ligų programa

Anot VU Medicinos fakulteto Podiplominių studijų prodekano profesoriaus dr. Vytauto Kasiulevičiaus, populiariausių programų penketuke įsitvirtinusios jau ilgametės lyderės: Dermatovenerologijos, Radiologijos, Kardiologijos, Kraujagyslių chirurgijos, Psichiatrijos programos. „Dermatovenerologijos ir radiologijos programų populiarumas susijęs su sparčiai modernėjančiomis diagnostikos galimybėmis šiose srityse, diegiamomis skaitmeninėmis technologijomis ir galimybe dirbti privačiame sektoriuje, kur aukštesni atlyginimai. Kardiologijos ir kraujagyslių  chirurgijos specialybės populiarios jau labai seniai, kadangi labai stipri profesoriaus Aleksandro Laucevičiaus suburta Vilniaus mokykla, kurioje, širdies kraujagyslių srityje, darniai dirba net kelios specialybės. Psichiatrijos populiarumas išaugo pastaraisiais metais, kadangi šiuo metu trūksta minėtos specialybės gydytojų, o šiam klausimui didelį dėmesį skiria sveikatos apsaugos ministerija“, - pasakojo prof. V. Kasiulevičius.

Mažiausio susidomėjimo sulaukusių programų sąrašas taip pat nenustebino. Pasak VU MF Podiplominių studijų prodekano, jau kelerius metus sąrašo gale rikiuojasi Darbo medicinos ir Teismo medicinos programos. „Darbas Teismo medicinos srityje reikalauja gero psichologinio pasirengimo ir emocinės ištvermės. Nėra lengva rinktis profesiją, kurioje tiek daug iššūkių. O darbo medicinos specialybei būtina aiški vieta sveikatos sistemoje. Daug problemų kyla ir dėl šių abiejų specialybių finansavimo tvarkos.“

Pandemijos laikotarpiu daug dėmesio sulaukė infekcinių ligų gydytojų darbas. Didesnis susidomėjimas Infekcinių ligų programa, anot prof. V. Kasiulevičiaus, buvo jaučiamas ir priėmimo laikotarpiu.  „Anksčiau būdavo vos viena valstybės finansuojama vieta, kuri kartais likdavo neužimta. Šiemet buvo skirtos net 3 vietos ir į kiekvieną pretendavo po du kandidatus. Taigi, santykinai, priėmimas patrigubėjo.“

          VU MF archyvo nuotr.

Rezidentūra domina ir užsieniečius

Lietuvoje vykstančios rezidentūros studijos atitinka Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2005/36/EB dėl profesinių kvalifikacijų pripažinimo nuostatas, todėl rezidentūros studijomis labai domisi trečiųjų šalių piliečiai (Pakistano, Indijos, Irako, Libano, Azerbaidžano ir t. t.). Kasmet VU Medicinos fakulteto Studijų skyrius sulaukia besidominčiųjų galimybe studijuoti Lietuvoje užklausų. Visgi, pasak prof. V. Kasiulevičiaus, rezidentūros studijos vyksta lietuvių kalba, todėl, pirmiausia, užsienio piliečiai informuojami, kad privalo mokėti lietuvių kalbą ne žemesniu nei B1 lygiu ir turėti Lietuvoje galiojančią medicinos gydytojo arba gydytojo odontologo licenciją. Į rezidentūros studijas VU 2020 m. priimti 5 užsienio piliečiai. Taip pat 2018-2020 metais rezidentūros studijas jau baigė 6 užsienio piliečiai, beveik visi liko dirbti Lietuvoje.

Nuo studento iki gydytojo

Šiuo metu VU Medicinos fakultete yra beveik 850 rezidentų, kurie mokosi ir dirba įvairiose rezidentūros bazėse, bet vis dar turi studento statusą. Kiekvienas iš jų turi nueiti įdomų, bet ilgą ir sunkų kelią iki akimirkos, kai bus garbingai pavadintas gydytoju. Tik pabaigus rezidentūros studijas, išlaikius baigiamąjį egzaminą ir gavus rezidentūros baigimo pažymėjimą, Akreditavimo asmens sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (VASPVT) suteikia gydytojo specialisto, šeimos gydytojo ar gydytojo odontologo specialisto licenciją.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos