Naujienos

Jau daugiau nei 30 metų apie sveikatos sistemos tendencijas ir inovacijas rašantis portalas Healthcare-in-europe.com pristato Valstybinio patologijos centro, VšĮ VULSK filialo direktoriaus, Vilniaus Universiteto (VU) Medicinos fakulteto (MF) profesoriaus, Biomedicinos mokslų instituto Patologijos, teismo medicinos ir farmakologijos katedros vadovo, prof. dr. Arvydo Laurinavičiaus kartu su partneriais atliekamus darbus skaitmeninės patologijos ir dirbtinio intelekto srityje.

Paskutinis portale Healthcare-in-europe.com paskelbtas straipsnis „Spatial statistics extract subvisual features“ („Erdvinė statistika išskiria subvisualinius požymius“) yra skirtas prof. A. Laurinavičiaus ir kitų mokslininkų sukurtiems originaliems naviko mikroaplinkos ir imuninio atsako vertinimo algoritmams. Metodai, paremti  erdvinės statistikos ir gilaus mokymo neuroniniais tinklais, leidžia automatizuotai įvertinti žmogaus akimi nematomus ligos požymius ir pranoksta dabar naudojamus klinikinius ir patologijos kriterijus. Imuniniam atsakui naviko ir sveiko audinio sąveikos zonoje įvertinti sukurtas Imunogradiento rodiklių rinkinys, leidžiantis prognozuoti krūties bei storosios žarnos vėžio eigą ir gali būti naudingas numatant imunoterapijos poreikį pacientui. Tyrimo rezultatai gauti, vykdant projektą „Gilaus konteksto audinių analizė integruotam navikų ir transplantuotų inkstų patologijos modeliavimui“. Projektas bendrai finansuotas Europos socialinio fondo lėšomis pagal dotacijos sutartį su Lietuvos mokslo taryba.

„Skaitmeniniuose patologijos vaizduose yra gausu duomenų su daugybe pritaikymo nišų dirbtinio intelekto sistemoms. Galime kurti technologijas, leidžiančias pamatyti tai, ko negali žmogaus akis, suskaičiuoti tai, ko nepajėgia žmogaus smegenys. Mūsų komandos kuriami sprendimai atveria naujas galimybes personalizuojant onkologinių pacientų gydymą,“ – teigia prof. Arvydas Laurinavičius.

Mokslininkas džiaugiasi, kad skaitmenine tampanti patologija, atveria naujas galimybes tiek pacientams, tiek gydytojams. Konsultuotis sudėtingais atvejais bei gauti antrą nuomonę, įsitraukti į specializuotus skaitmeninės patologijos tinklus, įvertinti akimi nematomus požymius – tai tik dalis skaitmeninės patologijos privalumų. „Didžiųjų duomenų įveiklinimas, didelio pajėgumo vaizdo analizė ir dirbtinio intelekto algoritmų diegimas – šių dienų patologijos laboratorijų iššūkis ir galimybė“, – pabrėžia VU MF profesorius.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto ir jo įstaigų mokslininkai glaudžiai bendradarbiauja su Valstybiniu patologijos centru, kuriuo pagrindinė veikla – patologijos diagnostika: biopsinės ir operacinės medžiagos (pacientų audinių ir organų) tyrimai ir citopatologijos (pacientų ląstelių) tyrimai. Mokslininkai kartu dalyvauja įvairiuose moksliniuose tyrimuose bei projektuose.

Nuoroda į  Healthcare-in-europe.com straipsnį „Spatial statistics extract subvisual features“ („Erdvinė statistika išskiria subvisualinius požymius“): https://healthcare-in-europe.com/en/news/spatial-statistics-extract-subvisual-features.html

Fakultetas