Naujienos

IMG 7034 2Viduramžiais Europoje populiariais miestų gyventojų „gydytojais“ tapo barzdaskučiai. Dažniausiai jie

gydydavo žaizdas, kaulų lūžius, nuleisdavo kraują, traukdavo dantis. Barzdaskučiai jungėsi į amatininkų cechus, kurių statutas reguliavo narių veiklą. Jie suteikdavo pagalbą savo kirpyklose, miesto ir turgaus aikštėse bei nukentėjusiųjų namuose. Neretai su visa savo „profesine atributika“ jie keliaudavo po aplinkinius kaimus ir gydydavo jų gyventojus.

Cechinė barzdaskučių veiklos institucija iš Vakarų Europos paplito ir Lietuvoje: 1509 metais Vilniuje įkurtas barzdaskučių – chirurgų cechas. Vėliau įkurti cechai kituose LDK miestuose.

Barzdaskučiai sėkmingai konkuravo ir su diplomuotais gydytojais, atvykstančiais į Lietuvą nuo XIV a. pab. – XV a. pr., gyvendavusiais kunigaikščių ir didikų šeimose. Jie buvo Vakarų Europos universitetus baigę vidaus ligų gydytojai teoretikai, rėmęsi žiniomis iš knygų, bet ne ligonio stebėjimu. Todėl dažnai, nors ir turėdami savo namuose gyvenančius gydytojus, susirgę valdovai kviesdavosi barzdaskučius.

Visais laikais daugelis menininkų savo darbuose stengėsi atspindėti įvairiapusį ir spalvingą žmonių gyvenimą. Kviečiame susipažinti su XVI-XVIII a. dailininkų darbais, kuriuose užfiksuota barzdaskučių ir pirmųjų Europos gydytojų veikla.

Parodą galite aplankyti Medicinos Fakulteto 2 - ame aukšte, nuo spalio 12d. iki metų pabaigos.