Sidebar

Naujienos

Šiais metais minėdamas spalio 10-ąją – Pasaulinę psichikos sveikatos dieną,  Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakultetas (MF) kviečia daugiau dėmesio skirti studentų psichikos sveikatai. VU MF profesorė dr. Sigita Lesinskienė, kartu yra ir Tranzicijų programos, skirtos studentų sveikatai, vadovė Lietuvoje. Jos nuomone, būtent studijų pradžia yra naujas gyvenimo etapas, kupinas ne tik džiaugsmo, bet ir iššūkių. „Šie pasikeitimai, kartais dar vadinami tranzicijomis, yra susieję su perėjimu į naują gyvenimo ir veiklos etapą, jauno suaugusiojo amžių“ – teigia profesorė, kuri maloniai sutiko pasidalinti mintimis apie tai, kokia svarbi yra fizinė ir emocinė sveikata studentams, ypač tiems, kas pirmą kartą pravėrė ALMA MATER duris.

Studijų pradžia visada sunki

Ką tik pradėję aukštojo mokslo studijas, jaunuoliai susiduria su įvairiomis emocijomis. Daugelis jų pradeda gyventi savarankiškai, mokosi patys tvarkyti savo buitį, finansus, dienotvarkę. Adaptacijos periodas, pradėjus studijas, pasižymi didele gausa naujų galimybių, pažinčių, veiklų.  Kartu tai itin jautrus ir pažeidžiamas jaunystės laikotarpis, kupinas rizikų.

„Perėjimas į jauno suaugusiojo amžių turi įvairiausių sunkumų, tiek biologiniais, tiek ir psichosocialiniais asmenybės raidos aspektais. Džiugu, kad universitetuose tikrai yra pagalbos studentams iniciatyvų, ieškoma būdų, kaip padėti, kad adaptacijos savaitė, mėnuo, semestras  pirmo kurso studentams būtų sėkmingas ir sklandus“, – teigia prof. Sigita Lesinskienė.

Prevencinės sveikatos stiprinimo programa

Profesorė pristato naujieną – Tranzicijų programą. Ji buvo sukurta bendradarbiaujant Lietuvos ir užsienio mokslininkams, ir šiais studijų metais pradėta diegti tarp VU Medicinos fakulteto pirmo kurso medicinos bei odontologijos studentų. Programos tikslas – padėti adaptuotis ir gerai jaustis, pradėjus studijas. Biomedicinos studijos ypač intensyvios ir sunkios, todėl šią prevencinę sveikatos stiprinimo programą nuspręsta įgyvendinti būtent tarp būsimųjų medikų ir odontologų.  

„Tranzicijų programą diegiame ir Vilniaus, ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos fakultetuose. Džiaugiamės gražiu bendradarbiavimu tarp universitetų, ir, jei mums šiemet pavyks, tai šią programą ateityje siūlysime ir kitų fakultetų studentams“, – pasakoja šios naujos programos vadovė Lietuvoje Sigita Lesinskienė.  Kaune LSMU MA MF šios programos diegimui vadovauja Psichiatrijos klinikos vadovė profesorė Virginija Adomaitienė.

Tranzicijų programą studentams sukūrė ir pradėjo taikyti Dalhouse universiteto (Kanada) profesorius Stanley Kutcher ir jo komanda. Ši programa jau yra adaptuota keliuose Jungtinės Karalystės universitetuose bei Turku universitete, Suomijoje. Gauti rezultatai džiugina, todėl nuspręsta šią iniciatyvą plėsti ir kitose šalyse. Tarptautinių partnerių pasitarime buvo nuspręsta Tranzicijų programą medicinos studentams diegti Argentinoje, Indonezijoje, Japonijoje, Kenijoje ir Lietuvoje.

 „Džiaugiuosi, kad tenka bendrauti ir bendradarbiauti su būriu puikių tarptautinių kolegų, organizuojant šios programos diegimą. Noriu padėkoti ir mūsų Lietuvos komandai iš abiejų universitetų: profesoriui Alfredui Laurinavičiui, lektoriui ir doktorantui Viliui Rutkauskui už pagalbą parengiant klausimynus ir mokomąją medžiagą studentams (VU), profesorei Virginijai Adomaitienei ir gydytojai rezidentei Mildai Basevičiūtei už puikų programos ruošimą ir koordinavimą (LSMU)“, – teigia prof. Sigita Lesinkienė.

Tranzicijų programa: kas tai?

Tranzicijų programa yra specialiai sukurta internetinė platforma. Tiek lietuvių, tiek anglų kalba studijuojantiems medicinos studentams yra parengta informacinė ir mokomoji medžiaga apie įvairius kylančius iššūkius, pradėjus studijas (finansus, būstą, mitybą, miegą, mokymąsi, draugystes, vienišumą, užkrečiamas ligas, priklausomybes, kūno ir psichikos sveikatą). Tekste yra ir patarimų, kaip tvarkytis su kylančiais sunkumais, kaip saugoti savo sveikatą, gerai jaustis, būti darbingam.

Programoje pateikta daug informacijos apie psichikos sveikatą ir sutrikimus, psichikos sveikatos raštingumą, prevenciją, jos svarbą. Studentams paruošti kvėpavimo, atsipalaidavimo pratimai, norintys galės juos išmokti ir taikyti. Užbaigę programą, studentai gaus tarptautinį Tranzicijų programos sertifikatą, kaip pažymėjimą ir padėką, jog išklausė mokymo kursą, dalyvavo ir aktyviai prisidėjo diegiant šią programą mūsų šalyje.

„Tranzicijų platformoje sudėjome informacines nuorodas apie įvairias VU ir LSMU veikiančias studentų organizacijas ir iniciatyvas, įvairiapusės pagalbos sveikatos ir psichosocialiniais klausimais gavimo galimybes Lietuvoje, – aiškina programos vadovė.  – Skaitysime studentams ir dvi paskaitas: “Savarankiškas gyvenimas prasideda: aktualijos ir sprendimai” bei “Psichikos sveikatos raštingumo pagrindai”, kartu klausime studentų nuomonės ir atsiliepimų apie šią programą“. Ji pabrėžia, kad siekiama suteikti kuo daugiau informacijos ir padėti geriau jaustis, sėkmingai studijuoti visiems, peržengusiems aukštojo mokslo mokyklos slenkstį. Stiprus palaikymo tinklas, studijų ir socialinio gyvenimo suderinimas, ryšių su šeima ir draugais puoselėjimas, sveika gyvensena yra lemiami veiksniai išlaikant gerą savijautą.

Visiems studentams yra svarbu puoselėti savo sveikatą

Kadangi studijuojant visuose kursuose susiduriama su skubėjimu ir dideliu tempu, ne tik pirmo kurso studentams yra svarbu aktyviai rūpintis sveikata. Terminas „pereinamojo amžiaus jaunimas“ (ang. transitional age youth) literatūroje yra apibrėžiamas kaip laikotarpis, kuris prasideda vėlyvojoje paauglystėje (15-16 m.) ir tęsiasi iki jauno suaugusiųjų amžiaus (24-26 m.).

Dėl patirties stokos jauni asmenys kartais nesugeba prisitaikyti prie savarankiško gyvenimo pokyčių ir tinkamai įveikti kylančius sunkumus. Tai gali skatinti įvairių psichikos sveikatos problemų vystymąsi (nuotaikos, nerimo, miego, valgymo ir kt.). Pereinamajame amžiuje padidėja rizika žalingai vartoti alkoholį, narkotines medžiagas, tabako gaminius bei psichiką veikiančius vaistus.

„Naujausi tyrimai rodo, kad teigiama aplinkos įtaka pereinamojo amžiaus jaunimui gali ženkliai prisidėti prie smegenų struktūrinio bei funkcinio formavimosi, taip nulemdama geresnius akademinius, atminties ir emocijų reguliavimo gebėjimus, – pabrėžia VU MF profesorė. – Todėl universitetų bendruomenėse svarbu skirti pakankamai dėmesio optimaliai prevencijai, pereinamojo amžiaus jaunimo psichikos sveikatai, laiku pastebėti pirmuosius sutrikimų simptomus, įvertinti rizikos bei apsauginius veiksnius bei laiku imtis intervencijos priemonių“.

Sveikatos raštingumas – puikios savijautos ir gyvenimo kokybės pagrindas

Pasaulio sveikatos organizacija pabrėžia sveikatos raštingumo svarbą. Jis apibūdinamas kaip gebėjimas gauti, suprasti ir taikyti informaciją apie sveikatą taip, kad būtų priimti adekvatūs su sveikata susiję sprendimai, gerinantys bendrą gyvenimo kokybę.

Prof. Sigita Lesinskienė yra įsitikinusi, kad Tranzicijų programa padės pirmakursiams jaustis gerai ir taps veiksminga psichikos sveikatos raštingumą stiprinančia  intervencija  pereinamojo amžiaus jaunuoliams. Tai ypač aktualu pirmo kurso studentams, pradedantiems savarankišką gyvenimą ir studijas. Kvietimą nelikti abejingiems savo, savo kolegų, draugų, šeimos narių sveikatai, profesorė užbaigia nuoširdžiais linkėjimais: „Tiek studentams, tiek ir dėstytojams linkiu būti sveikiems, darbingiems, kūrybingiems ir mokėti džiaugtis gyvenimu.“

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos