Naujienos

Vilniaus universiteto (VU) Visceralinės medicinos ir transliacinių tyrimų centro atliekamas tyrimas "Naujos kartos kepenų funkcionalumą imituojantis dirbtinio mikrograndyno modelis" sulaukė mokslinės projekto vertės pripažinimo iš „Eureka“ ekspertų komisijos, kuri itin teigiamai įvertino planuojamos įgyvendinti idėjos aktualumą ir svarbą visuomenės sveikatai. Tai reikšmingas jungtinės mokslinės komandos potencialo pripažinimas.
Projekto veikla – tai jau tęstinis VU Medicinos fakulteto mokslininkų bendradarbiavimas su Graco Medicinos universitetu (Austrija) ir UAB "Femtika". Planuojamas projektas yra tarptautinio kvietimo "Eureka" dalis, kuriame Vilniaus universitetą atstovauja akademikas prof. dr. Kęstutis Strupas (vadovas) ir doktorantė Aistė Kielaitė - Gulla.

“Minimaliai invazinė, preciziška, tausojanti bei mažinanti ligoninės kaštus, chirurgija šiuolaikinėje medicinoje įgauna vis didesnį pritaikomumo pagreitį. Ankstyvoje ligos diagnostikoje kasdien naudojami greiti ir tikslūs, mažai invazyvūs, geriausiais inžinieriniais sprendimais paremti diagnostiniai metodai” – sako tyrimo vadovas. Pasak prof. dr. K. Strupo, šio projekto tikslas yra sukurti kepenų funkcionalumą imituojančius modelius, tam panaudojant išsamią, daugiaprofilinę analizę t.y. klinikinę, biocheminę, imunologinę, genetinę, skaitmeninę patologiją, radiologiją bei pritaikant aukštos kokybės inžinierinius sprendimus. Siekiant įgyvendinti projektą planuojama įtraukti pacientus, kuriems prireikia operacinio kepenų ligos gydymo.

Numatomi atliekamo tyrimo rezultatai papildys fundamentalias žinias apie kepenų funkcijos nepakankamumo mechanizmų supratimą, ląstelių, sudarančių kepenis ir panaudotų kuriant dirbtinio mikrograndyno modelius („liver-on-a-chip“), sudėtį, detektuojančių kepenų ląstelių aktyvumą, metabolitus, fermentų aktyvumą bei sukurs detalią indvidualizuotą pacientų profilinę klinikinę bazę, kuri padės geriau įvertinti kepenų funkciją prieš ir po planuojamos operacijos.

Tyrimas "Naujos kartos kepenų funkcionalumą imituojantis dirbtinio mikrograndyno modelis" įgyvendinamas tarptautinio „Eureka“ kvietimo rėmuose, yra finansuojamas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos lėšomis iš Europos Sąjungos fondų. Tyrimo pabaiga numatyta 2023.

13578 U VILNIUS17 certificate gulla