Sidebar

Naujienos

Vilniaus universiteto (VU) žymaus chemiko, profesoriaus, vieno pirmųjų pasaulyje biochemijos vadovėlių autoriaus ir šio mokslo Lietuvoje pradininko Andriaus Sniadeckio vardo skaitymuose įteiktos vardinės stipendijos. Biotechnologijų lyderės „Thermo Fisher Scientific Baltics“ įsteigta A. Sniadeckio stipendija už puikius 2020 m. studijų rezultatus įteikta ir VU Medicinos fakulteto IV kurso farmacijos studentei Guodai Radavičiūtei. „Labai džiaugiuosi ir esu dėkinga, gavusi šią stipendiją, – teigia būsimoji farmacijos specialistė. – Tai yra labai didelis įvertinimas ir paskatinimas toliau tobulėti bei siekti tikslų  medicinos ir gyvybės mokslų srityje“.

Jau devintieji Andriaus Sniadeckio (1768–1838) skaitymai Lectiones Andreae Sniadecki 2020 metais vyko neįprastai – videosiužeto forma. Svarus Lietuvos mokslo ir kultūros istorikų sumanymas –  kasmet atgaivinti primirštos asmenybės nuopelnus mokslui ir kultūrai, lapkričio 30-ąją minint  profesoriaus Andriaus Sniadeckio gimtadienį, jau tapo gražia tradicija. Nuo 2012 metų skaitymai rengiami įvairiose, istoriškai su Andriaus Sniadeckio veikla susijusiose vietose. 

SNIDECKI 1Nuotraukoje: Andrius Sniadeckis, Vilniaus universiteto chemijos profesorius (Nuotrauka iš VU Bibliotekos rinkinių)

Vilniaus universiteto profesorius Andrius Sniadeckis, žymus XIX a. chemikas ir medikas, į Vilnių atvyko 1797 m. Būdamas tik 29-erių jis buvo paskirtas VU Chemijos katedros vedėju (iki 1832 m.). Jis dėstė chemiją ir farmaciją, 1827–1832 m. vadovavo VU Terapijos klinikai, rūpinosi VU chemijos laboratorija. Ilgainiui tapo vienu populiariausių profesorių universitete, buvo mėgstamas  Vilniaus gydytojas. 

Visas jėgas žymus mokslininkas, pedagogas skyrė jaunosios kartos – studentijos – ugdymui. Pagerbiant profesoriaus akademinį palikimą ir jo asmenybę, 2018 m. buvo įkurta ir pirmą kartą įteikta jo vardo stipendija, kuri yra teikiama kasmet per Andriaus Sniadeckio skaitymus. Ši  stipendija skiriama bakalauro studentams už pažangumą ir aukštus studijų rezultatus. Pretenduoti į ją gali VU bakalauro studijų programų studentai, kurie gauna „Thermo Fisher Scientific“ vardines stipendijas ir kurie stipendijos skyrimo metu yra tarp 25 proc. pažangiausių studentų savo studijų programoje.

Simboliška, kad devintuosius Lectiones Andreae Sniadecki skaitymus vainikavo paties profesoriaus žodžiai iš knygos „Organinių būtybių teorija“: „Kiekvienas skaitantis mano veikalą pastebės, kad šio puikaus mokslo detalėms reikia dar daug darbo ir eksperimentų. Neįmanoma vienam žmogui visais jais užsiimti, bet jaunimas gali rasti progų pasirodyti ir išgarsėti“. 

Nuoširdžiai sveikindami Guodą Radavičiūtę visos Medicinos fakulteto bendruomenės vardu, linkime jai bei visiems, einantiems garbingu pažinimo keliu, ir toliau įkvėpimo semtis iš turtingo mokslo ir kultūros istorijos paveldo. 

Guoda Radaviciute 1Nuotraukoje: Guoda Radavičiūtė (iš asmeninio archyvo). 

Devintųjų Andriaus Sniadeckio skaitymų videosiužetą sukūrė Vika Petrikaitė (Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka). Videosiužeto partneriai – Lietuvos nacionalinis dailės muziejus ir Vilniaus universitetas. Pranešimą parengė dr. Birutė Railienė, Lectiones Andreae Sniadecki sumanytoja ir rengėja (Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka).

Daugiau informacijos apie Andriaus Sniadeckio skaitymus ir videosiužetas – čia.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos