Naujienos

Visuotinis naujagimių tikrinimas, genetiko konsultacija, genetiniai tyrimai, paveldimos ligos – sąvokos, kurias Lietuvoje tikriausiai daugelis yra girdėję, galbūt susidūrę asmeniškai ar net stengęsi įsigilinti į jų reikšmę. Visas šias sąvokas apimanti sritis yra medicininė genetika. Tiesa, pastarąją tik iš dalies apibūdina anksčiau paminėti tyrimai ir veiklos. Medicininės genetikos srityje dirbančiųjų ir jai atsidavusių žmonių darbai gali būti įvairūs, tiek klinikiniai praktiniai (paciento konsultacijos, laboratoriniai tyrimai, nusekvenuotos genetinės informacijos analizė, diagnozės aptarimas su kolegomis), tiek moksliniai (moksliniai projektai, laboratorinių eksperimentų atlikimas, duomenų analizė, pristatymas/dalyvavimas konferencijose, straipsnių rašymas), tiek visuomeniniai (vykdomų projektų pristatymai visuomenei, genetinių ligų, žinių apie jas ir galimą gydymą viešinimas). Šios srities atstovai tai pat neatsiejami nuo nuolatinio mokymosi ir pokyčių sūkurio, nes medicininė genetika siejasi su skirtingomis mokslo disciplinomis: pasiekimai informacinių technologijų, biotechnologijų ir biomedicinos mokslų srityse tobulina ir plečia medicininės genetikos galimybes bei žada itin įdomią medicinos ateitį.

Medicininės genetikos savaitė (#MedicalGeneticsAwareness) – tai savaitė renginių, skirtų geriau suprasti, ką ir kodėl veikia medicininėje genetikoje dirbantieji, kokį svarbų indėlį šios srities atstovai įneša į genetinių ligų diagnostiką, valdymą, gydymą, prevenciją ir visuomenės supratimą apie šias ligas. O tam, kad būtų lengviau įsivaizduoti, kaip atrodo medicinos genetiko darbas ir kaip jis pasikeitė pandemijos metu, skirtas šis nuotraukų koliažas. Įamžintos tik kelios veiklos akimirkos, bet jos atspindi medicinos genetikų atkaklumą, lankstumą, ryžtą ir norą prisidėti prie pacientų gerovės ir sveikatos priežiūros sistemos tobulėjimo.

Med genet 2021 W CopyKoliažo autorė: VU MF BMI ŽMGK doktorantė Gundą Petraitytė

Fakultetas