Sidebar

Naujienos

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuo savo įkūrimo 1948 m. kasmet balandžio 7-ąją kviečia minėti Pasaulinę sveikatos dieną. Kiekvienais metais ji skiriama vis kitai aktualiai sveikatos temai. 2021 m. Pasaulinės sveikatos dienos šūkis: „Sukurkime teisingesnį, sveikesnį pasaulį“. PSO ragina valstybių mokslo, švietimo, sveikatos apsaugos ir kitų sričių profesionalus ir entuziastus padaryti viską, kad kiekvienas šio pasaulio žmogus galėtų realizuoti savo teisę į sveikatą. COVID-19 pandemija moko, kad nuo sveikatos krizių labiausiai nukenčia šalys, kurių galimybės teikti kokybiškas sveikatos paslaugas ir apsaugoti visuomenės sveikatą yra mažesnės. Jos yra labiau pažeidžiamos ir daugiausia nukenčia nuo neigiamų pandeminių suvaržymų.

„Simboliška, kad šių metų Pasaulinė sveikatos diena skirta atkreipti pasaulio lyderių ir visuomenės dėmesį į sveikesnio pasaulio kūrimą“, – teigia Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto (MF) Sveikatos mokslų instituto direktorė, profesorė dr. Natalja Fatkulina. Jos nuomone, visuomenės sveikata – viena svarbiausių šių laikų specialybių ir be šios srities atstovų neįmanomas joks atsakas į žmonių sveikatai kylančias grėsmes.

„Mūsų VU MF visuomenės sveikatos studijos teikia pažangiausias PSO mokslinėmis rekomendacijomis  grįstas žinias ir įgūdžius, kas leidžia formuoti bei vykdyti sveikatos politiką, vystyti mokslą. Infekcinių ligų profilaktika, kontrolė, prevencija yra vienas pirminių visuomenės sveikatos profesionalams tenkančių uždavinių, – pabrėžia profesorė. Ji didžiuojasi, kad COVID-19 krizės metu visuomenės sveikatos specialistai aktyviai veikia priešakinėse linijose, siekdami stabdyti ir užkirsti kelią ligos plitimui visuomenėje. „Šių specialistų vaidmuo yra didžiulis, o veiklos – labai įvairios ir įdomios, užtikrinančios, kad visuomenė būtų sveika ir saugi“, – teigia prof. N. Fatkulina, Pasaulinę sveikatos dieną linkėdama sėkmės  visuomenės sveikatos studentams.

Kad pasaulis taptų sveikesnis, jį reikia apsaugoti nuo ligų ir mirčių

Šiais mokslo metais visuomenės sveikatos studijas Medicinos fakultete pradėjusi šilutiškė Odeta Lešinskaitė visada svajojo mokytis tik Vilniaus universitete: „Nuolat girdėdavau pačius geriausius atsiliepimus apie šį, daugiau nei 440 metų patirtį sukaupusį, vieną stipriausių Europoje, aukštą išsilavinimo kokybę garantuojantį universitetą, – pasakoja pirmakursė. – Todėl net nesuabejojau, kad noriu mokytis būtent čia“.

Odetai puikiai sekėsi mokykloje – jau nuo 15 metų ji žinojo, kad savo ateitį sies su sveikatos mokslais: „Mokykloje labai patiko biologija, todėl supratau, kad turėčiau rinktis biomedicinos mokslų kryptį“. Odetos teigimu, netikėtai pasaulį sukausčiusi pandemija ir nerimą kelianti epidemiologinė situacija visam pasauliui demonstruoja visuomenės sveikatos specialistų svarbą visos valstybės ir kiekvieno konkretaus žmogaus gyvenime. Tai padėjo merginai apsispręsti – ji pasirinko VU MF visuomenės sveikatos studijas.

Odetos teigimu, pasirinkti būtent visuomenės sveikatos mokslus jai padėjo ir tėtis, kartą tiesiog taręs: „Man nesvarbu, kur stosi, svarbiausia, kad tu pati būtum laiminga“. Asmeninę laisvę gyvenime vertinanti mergina tikrai jaučiasi laiminga, nes jos pasirinkta studijų programa apima daug įvairių sričių: sveikatos vadybą ir politiką, mitybą ir maisto saugą, epidemiologiją, psichologiją, anatomiją ir daug kitų: „Nuostabu, kad atsiveria didesnės įsidarbinimo galimybės“. 

Bet yra ir dar viena, itin skaudi priežastis, paskatinusi Odetą mokytis sveikatos mokslų: „15-kos metų aš netekau savo mamos. Ji pralaimėjo kovą su vėžiu. Tada ir daviau sau žodį dirbti bene svarbiausioje visuomenės sveikatos srityje – ligų prevencijoje. Noriu padėti žmonėms išvengti ligų: koronaviruso, onkologinių ar bet kokių kitų susirgimų“. Merginos teigimu, skausmas, išgyvenamas netekus mylimo žmogaus ir suvokimas, kiek gražių gyvenimo akimirkų iš sergančio žmogaus negailestingai atima liga, sustiprina jos norą kurti sveikesnį ir teisingesnį pasaulį: „Noriu padėti žmonėms nugyventi ilgesnį, sveikatos ir meilės kupiną gyvenimą. Tikiu, kad mano mama labai džiaugtųsi šiuo mano pasirinkimu ir didžiuotųsi manimi“.

20201208 135604

Sveiką pasaulį pradėkime kurti nuo savęs

„Visada sakau, kad gyvenime niekas nevyksta atsitiktinai, viskas turi priežastį“, – yra įsitikinusi jaunoji „sveikesnio pasaulio kūrėja“ Odeta. Kiekvienoje, atrodo, net blogiausioje gyvenimo situacijoje arba kažkokiuose nemaloniuose įvykiuose ji visada įžvelgia gerąją prasmę. „Galbūt ne iš karto, o tik praėjus tam tikram laikui, visada atrandu tą prasmę. Randu, iš ko pasimokyti“, – pasakoja ji.

Studentės nuomone, mokėjimas pasimokyti iš nesėkmių ir yra vienas svarbiausių tikrojo visuomenės sveikatos profesionalo bruožų. Jai sunku apibūdinti idealų savo profesijos atstovą, nes, anot jos, „idealių – nėra“. Tačiau ji yra tvirtai įsitikinusi, kad sveikesnį pasaulį kuriantis profesionalas ar žmogus pirmiausia turėtų pats elgtis taip, kaip moko kitus: „Jei sveikatos mokytojas kitus moko maitintis sveikai, tai ir pats turėtų taip daryti, nes kitu atveju juo niekas netikės. Savybės, kurios man atrodo labai svarbios mano būsimoje profesijoje – komunikabilumas, drąsa, kantrybė, ryžtas įgyvendinti pokyčius ir tikėjimas, kad viskas pavyks“.

„Visiška gamtos mylėtoja“ save vadinanti mergina pasakoja, kad jos namai yra vaizdingoje vietoje – šiek tiek toliau nuo miesto. Todėl, radus laisvą valandėlę, ji nueina prie šalia namų tekančios žavingos upės ar prie kitų vandens telkinių (kurių Šilutės rajone tikrai netrūksta) pasėdėti arba pasivaikščioti aplink. „Man didžiausia pramoga yra tiesiog pabūti gamtoje. Taip pat mėgstu važinėti dviračiu“, – prisipažįsta Odeta. Įprastai ji mėgsta nuvažiuoti apie 20-40 km, bet kartą pasiekė savo rekordą – per dieną nuvažiavo apie 90 km. Mergina ketverius paskutinius metus dalyvauja Šv. Jokūbo piligriminiame dviračių žygyje ir tikisi, kad ir ateinančią vasarą jai pavyks sudalyvauti.

Odeta prisipažįsta, kad labai mėgsta vairuoti automobilį, jai patinka pažintinės ir poilsinės kelionės su draugais automobiliu. Kaip sveiko gyvenimo būdo entuziastė ji supranta ir poilsio bei visiško atsipalaidavimo svarbą, praleidžiant dieną namie „su mylimu filmu, knyga ir puodeliu arbatos rankoje“. „Dažniausiai stengiuosi užsiimti aktyvia veikla ir kiek įmanoma sveikiau maitintis. Man taip pat labai svarbi ir mano emocinė savijauta, tad pajutusi nuovargį, leidžiu sau pailsėti. Geras poilsis, miegas taip pat prisideda prie sveikatos ir geros nuotaikos. Ypač dabar – kupino iššūkių visuotinio karantino metu“.

Prieš atvykdama studijuoti į Vilnių, Odeta nerimavo, kaip jai pavyks priprasti prie gyvenimo sostinėje, atvažiavus iš mažo, ramaus miestelio esančio, beje, net už 5 val. kelio autobusu nuo Vilniaus. „Įsimylėjau Vilnių labai greitai. O dabar, nuolat būdama tik namuose, Šilutėje, pasiilgstu to „sostinės šurmulio“. Netoli mūsų Medicinos fakulteto studentų bendrabučio yra Vingio parkas. Mėgau ten pasivaikščioti, taip pat smagu pabraidyti ir įspūdingo Senamiesčio gatvelėmis“, – savo prisiminimais dalijasi pirmakursė.

Ar sunku mokytis visuomenės sveikatos paslapčių?

VU MF visuomenės sveikatos pirmo kurso studentė didžiuojasi, kad kartu su savo kurso draugais priklauso pirmajai „pandemijos laikotarpio pirmakursių“ laidai. „Studijuojame kitokiomis sąlygomis nei prieš mus buvę pirmakursiai, tačiau dedame tiek pat daug, o gal net ir daugiau pastangų, siekdami išmokti viską kuo geriau ir tapti aukščiausio lygio sveikatos specialistais. Odeta dėkinga mokykloje įgytai nuotolinio mokymosi praktikai, padėjusiai į nuotolinius Universiteto užsiėmimus reaguoti be streso ir su didesne atsakomybe.

Į klausimą, ar lengva mokytis visuomenės sveikatos profesijos, Odeta atsako nedvejodama: „Tikrai nėra lengva, bet labai įdomu. Jei sistemingai mokaisi, visi iššūkiai yra nugalimi“. Jos nuomone, nuotolinės  studijos turi  pliusų: nevykstant į paskaitas, lieka daugiau laisvo laiko sau. Bet gyvo bendravimo ilgesys tikrai nuolat didėja. Pirmakursė žavisi savo dėstytojais – maloniais,  paslaugiais, supratingais, pasiryžusiais padėti. Gražių žodžių ji negaili ir savo bendrakursiams: „Kurso draugų taip pat negaliu nepagirti, nesipykstame, esame tolerantiški vieni kitiems, sprendimus priimame kartu ir tariamės, o tai, manau, svarbiausia. Tikiuosi, mums visiems pasiseks. Tik svarbiausia – kuo daugiau pastangų ir tikėjimo“.

Sveikindama visus, kartu kuriančius sveikesnį pasaulį, Odeta linki ir toliau saugoti savo ir savo artimųjų gyvybę, atkakliai siekti užsibrėžtų tikslų, puoselėti sveiką gyvenimą ir pripildyti jį džiaugsmo. „Pasaulinę sveikatos dieną  kartu pamastykime apie tai, kas vyksta su mumis dabar. Neabejoju, kad rasime, iš ko pasimokyti. Ir pradėsime labiau vertinti vienus ar kitus dalykus. Tikiu, kad mūsų bendros pastangos įveikti pandemiją neužilgo leis mums ir toliau džiaugtis gyvenimu mūsų visų kuriamame sveikesniame ir teisingesniame pasaulyje“.

 

 

 

Fakultetas

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos