Naujienos

Artimas ir atviras mokytojo ir mokinio, dėstytojo ir studento ryšys – didelė siekiamybė, skatinanti mokytis, tobulėti ir drąsiai užduoti rūpimus klausimus. Siekdamas pabrėžti tokio santykio kūrimo ir drąsos klausti svarbą, Vilniaus universitetas (VU) pristato meninį projektą – virtualią parodą, įgyvendinamą su legendiniu fotomenininku, Lietuvos Respublikos kultūros ir meno nacionalinės premijos laureatu Antanu Sutkumi ir jo mokiniu, naujosios kartos fotografu Artūru Morozovu. Virtualioje parodoje – VU dėstytojų portretų serija, atskleidžianti mokytojo, pasirengusio užmegzti šiltą, nuoširdų ir įsiklausantį santykį su savo mokiniais, asmenybę.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus, mokslų daktaro Algirdo Utkaus teigimu, šiandien nebeužtenka užduoti klausimų, prasidedančių žodžiais kodėl, kas, kaip. Teisingas, tikslus ir laiku užduotas klausimas gali dovanoti ne tik sveikatą, bet ir gyvybę. „Medicinos fakulteto dėstytojams vienas iš svarbiausių uždavinių yra išmokyti studentus užduoti tinkamus klausimus. Ateityje nuo teisingo, tikslaus ir laiku užduoto klausimo apie ligos simptomus, jų atsiradimą, savijautą ir t. t. gali priklausyti tiksli paciento diagnozė, o tai gali turėti įtakos net žmogaus gyvenimui“, – įsitikinęs prof. dr. A. Utkus.

Kas Jūsų nuomone yra svarbiausia, kuriant santykį tarp dėstytojo ir studento?

Esminis dalykas kuriant ryšį tarp dėstytojo ir studento yra savitarpio pagarba. Nepaisant amžiaus, žinių, gebėjimų ir daugybės skirtumų, visada turime gerbti vienas kitą.

Ką šis santykis suteikia dėstytojui?

Santykis tarp dėstytojo ir studento turi abipusę naudą. Studentas gauna reikalingų žinių, gebėjimų ir kompetencijų. Dėstytojas, nuolat bendraudamas su jaunimu, kaskart išmoksta ko nors naujo, įkvepia jaunatviškos energijos, entuziazmo, gyvenimo džiaugsmo. Kasmet pasitikdamas vis naujus studentus negali sau leisti „apkerpėti“, turi nuolat tobulinti žinias, jų pateikimo formas. Taigi dėl šio santykio dėstytojas yra stimuliuojamas taip pat siekti nuolatinio tobulėjimo įvairiose srityse.

Kodėl svarbu klausti, kokia yra klausimo svarba?

Užduoti teisingą ir tikslų klausimą laiku yra vienas iš svarbiausių šių dienų gebėjimų. Klausimai atveria atsakymų vartus, pro kuriuos įėję mes galime suprasti nagrinėjamą problemą, situaciją, pažinti žmogų, sužinoti kryptį ir, žinoma, kelti naujus klausimus. Neužtenka vien užduoti klausimus, kurie prasideda žodžiais kodėl, kas, kaip. Šiandieniame pasaulyje klausimai turi turėti daugiau atspalvių. Medicinos fakulteto dėstytojams vienas iš svarbiausių uždavinių yra išmokyti mūsų studentus užduoti tinkamus klausimus. Kodėl tai yra svarbu? Nes ateityje nuo teisingo, tikslaus ir laiku užduoto klausimo apie ligos simptomus, jų atsiradimą, savijautą ir t. t. gali priklausyti tiksli paciento diagnozė, o tai gali turėti įtakos net žmogaus gyvenimui. Taigi medicinoje teisingai užduotas klausimas gali dovanoti sveikatą ir netgi gyvybę.

Kokiais klausimais dažniausiai diskutuojate su studentais?

Klausimai, kuriais dažniausiai diskutuojame su studentais, yra specifiniai ir susiję su dėstomu dalyku – tai medicininiai klausimai, kurie svarbūs tiksliai diagnozei nustatyti, ligos mechanizmui suprasti, tinkamam gydymui parinkti, stebėsenai ar prognozei. Žinoma, kartais studentams įdomūs ir egzistenciniai klausimai: kas paskatino pasirinkti mediko profesiją, kaip bendrauti su pacientais, kokie gydytojo darbo privalumai – tuomet visi kartu ieškome atsakymų.

Kaip apibūdintumėte kas yra autoritetas? Kas Jums yra autoritetas?

Autoriteto negali įgyti prievarta, jis negali būti pagrįstas baime, demagogija, apgaule, aklu tikėjimu ar klaidinimu. Autoritetas sukuriamas aktyviu pasiaukojamu darbu ir nesavanaudiška veikla, garbingu elgesiu, tauriomis charakterio savybėmis. Man autoritetas – tai žmogus, kuris daro labai didelę įtaką asmenybės formavimuisi, dalinasi gyvenimo patirtimi ir yra sektinas pavyzdys, į kurį galima orientuotis. Džiaugiuosi savo gyvenime turėjęs būtent tokių mokytojų!

Daugiau apie projektą: https://www.vu.lt/atverkpasauliklausimais/

Ieškantiems atsakymų į klausimus dėl studijų programų: https://www.vu.lt/studijos/stojantiesiems

Fakultetas