Naujienos

Kasmet rugsėjo 29 d. visame pasaulyje minima Pasaulinė širdies diena. Šios dienos minėjimą Lietuvoje inicijuoja Lietuvos širdies asociacija, o 2021 metų šūkis:  „Tegul širdis sujungia“.

Širdies ligos kasmet vidutiniškai pasiglemžia po 18,6 milijonų gyvybių visame pasaulyje. Didžiąją dalį, net iki 85 procentų šių mirčių lemia tokios širdies ir kraujagyslių ligos, kaip miokardo infarktas ir galvos smegenų insultas.

Remiantis Higienos instituto 2020 m. duomenimis Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos taip pat yra dažniausia mirties priežastis. Praėjusiais metais nuo šių ligų mirė apie 23 000 žmonių. VU Medicinos fakulteto profesorė gydytoja - kardiologė Sigita Glaveckaitė įvardino pagrindinius rizikos veiksnius, kurie skatina vystytis širdies ir kraujagyslių ligas: „rūkymas, aukštas cholesterolio kiekis kraujyje, aukštas kraujo spaudimas, mažas fizinis aktyvumas, cukrinis diabetas, nutukimas, psichoemocinis stresas, be gerai žinomų veiksnių dar prisidėjo ir klimato kaita bei oro tarša“.

Ką visgi turėtume daryti norėdami išvengti rizikos susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis? Pasak gydytojos kardiologės „reikėtų sveikiau maitintis, užsiimti reguliariu fiziniu aktyvumu, išlaikyti normalią kūno masę, nerūkyti, laiku nustatyti ir gydyti aukštą kraujo spaudimą, cholesterolio perteklių kraujyje ir cukrinį diabetą. Remiantis naujausiomis Europos kardiologų draugijos rekomendacijomis, turėtume vadovautis Viduržemio jūros dietos principais: valgyti po 2-3 daržovių ir vaisių porcijas per dieną, riboti cukraus ir druskos kiekį (druskos paros kiekis turėtų būti mažiau kaip 5 gr.), suvalgyti iki 30 gr. nesūdytų riešutų, mažiausiai kartą per savaitę vartoti riebią žuvį. Reikėtų sočiuosius riebalus keisti nesočiaisiais, vartojant daugiau augalinių produktų, skaidulų, pilno grūdo produktų, riboti raudonos mėsos (iki 350-500 gr. per savaitę) bei alkoholio suvartojimą. Per savaitę rekomenduojama suvartoti ne daugiau kaip 100 ml. grynojo etilo alkoholio, o  geriau iš viso alkoholio atsisakyti“.

Sklando gandas, kad šiuolaikinis gyvenimo būdas ypač padidino jauno amžiaus žmonių, sergančių širdies ligomis skaičių. Į šį teiginį prof. dr. Sigita Glaveckaitė atsako, „visgi serga ir miršta daugiausiai vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės. Maždaug penktadalis mirusiųjų nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuvoje 2020 m. buvo darbingo amžiaus žmonės.“

VU Medicinos fakulteto šūkiu - „Medikai turi dideles širdis“ – norime paskatinti rūpintis savo širdies sveikata ir savo pavyzdžiu įkvėpti kitus.

Fakultetas