Sidebar

Naujienos

nepalas 1 2Ortopedijos-traumatologijos rezidentai Vytautė Žukauskaitė, Donatas Stauskis ir Mantas Jodinskas. Asmeninio archyvo nuotrauka

Skurdas, kitokia nei įprasta medicinos sistema, kvapą gniaužiantys Himalajų kalnai ir visuomet pasiryžę padėti Nepalo gyventojai. Tai bene geriausiai reziumuoja Medicinos fakulteto rezidentų praktikos Nepale patirtis. Po COVID-19 pandemijos sąlygotos pertraukos, 3 savaičių praktiką Nepalo Madhesh Institute of Health Sciences universitete ir ligoninėje atliko ortopedijos-traumatologijos rezidentai: trečiakursiai Vytautė Žukauskaitė ir Mantas Jodinskas bei ketvirtakursis Donatas Stauskis.

Pokalbio metu jie ne kartą minėjo esantys dėkingi Ortopedijos ir traumatologijos centro vadovui, gydytojui ortopedui traumatologui prof. Valentinui Uvarovui. Būtent jo pažinties su Nepale besidarbuojančiu ortopedu traumatologu prof. Ram K Shah dėka, šiandien šie mainai, leidžiantys rezidentams svetur pasisemti žinių ir patirties, skaičiuoja jau per dešimtmetį.

Nepale pasigedo švaros, tvarkos ir taisyklių

„Skurdas – žodis, kuris geriausiai apibūdina tai, ką pamatėme Nepale. Milžiniškas skurdas“, – teigė V. Žukauskaitė. Pasak jos, Nepalo medicinos sistema yra kitokia nei Lietuvoje – valstybės kompensuojamų medicinos paslaugų ten nėra: „Tai reiškia, kad operacijų yra atliekama daug mažiau, žmonės tiesiog neišgali už jas susimokėti. Būna, kad visas kaimas renka pinigus, siekdamas suteikti pagalbą vienam žmogui. Tokiu būdu mažiau praktikos turi ir gydytojai. Protezavimas ir kitos panašios operacijoms jiems – kaip utopija! Tačiau jie daro nemažai rekonstrukcinių operacijų, kuriomis taisomi kaulų lūžių padariniai, atsiradę dėl laiku nesuteiktos pagalbos“.

Pašnekovų teigimu, Nepalo valstybinės ligoninės nuo privačių sveikatos priežiūros įstaigų skyrėsi nedaug. O kai kada valstybinės ligoninės pastarąsias netgi pranokdavo. Rezidentai teigė svečioje šalyje pasigedę švaros, tvarkos, struktūros ir taisyklių. „Janakpurdham miestas, kuriame atlikome praktiką – Indijos pasienyje, todėl jame kone viskas persmelkta Indijos dvasia. Jeigu mums įprasta gatvėse palaikyti tvarką, o šiukšles mesti į šiukšliadėžes, tai minėtame mieste viskas atrodo kardinaliai priešingai. Gatvėse karvės, laukiniai šunys... Tokiu „tvarkos“ pojūčiu, atrodo, persiėmė ir ligoninė. Todėl sterilumas ten, galima sakyti... savotiškas“, – teigė D. Stauskis.

Įdomu tai, kad praktikos Nepale metu, ortopedijos traumatologijos rezidentai lankėsi raupsų ligoninėje. Nors Lietuvoje tai – užmarštin baigianti nugrimzti liga, tačiau Nepale šia liga sergančiųjų vis dar tebėra daug. Pasak pašnekovų, paramą iš Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų bei Šveicarijos gaunanti ligoninė atrodė lyg kitas pasaulis – tiek pastatai, tiek infrastruktūra – vakarietiški. Joje pacientai yra ne tik gydomi, tačiau jiems teikiamos intensyvios edukacinės paslaugos: mokoma kaip prižiūrėti rankas ir pėdas, išvengti komplikacijų.

nepalas 1 4Rezidentų praktikos akimirkos Nepalo Madhesh Institute of Health Sciences ligoninėje. Asmeninio archyvo nuotraukos

Įspūdį paliko Himalajų didybė ir vietinių geranoriškumas

Paklausti, ar šios kelionės metu teko patirti nuotykių, kurie buvo neatsiejami nuo  kiekvieno pasidalinimo įspūdžiais su artimaisiais ir bičiuliais, pašnekovai atsakė teigiamai. „Vienas iš tokių įvykių buvo mūsų žygis į Himalajus. Įkopus į beveik 4 kilometrų aukštį, man prasidėjo visi kalnų ligos simptomai. Grįžti teko su sraigtasparniu“, – juokėsi D. Stauskis ir pridūrė, kad tąkart juos išgelbėjo prieš kelionę įgytas draudimas, kuris padengė nenumatytas išlaidas. Pasak M. Jodinsko, jų trijulė kalbėdama su nepaliečiais juokdavosi, kad Lietuvoje aukščiausias kalnas siekia beveik 300 metrų. Tuo tarpu Nepale kalnų viršūnės siekia 8-9 kilometrus: „Skirtumai labai dideli, nežinojome, kaip mūsų organizmas reaguos į tokį didelį aukštį“.

Nepaisant kilusių nesklandumų, Himalajų kalnų grožis ir vietinių gyventojų geranoriškumas rezidentams įsirėžė į atmintį. „Kalnų apsuptyje supranti, koks žmogus yra mažas ir kokios juokingos yra problemos, kurias laikai reikšmingomis. Man paliko įspūdį ir tai, kad nepaliečiai yra labai šilti žmonės. Nors jie gyvena visiškame skurde, bet džiaugiasi tuo, ką turi, nesiskundžia“, – pasakojo V. Žukauskaitė. Jos kolegos tikino taip pat buvę nustebinti vietinių gyventojų noro padėti. Net tuomet, kai keliautojai susidurdavo su menkiausiomis problemomis, nepaliečiai nedelsiant jas išspręsdavo keletu skambučių telefonu. Be abejo, už pagalbą jie tikėdavosi ir atsidėkojimo finansiškai.

nepalas 1 3Nepalo Madhesh Institute of Health Sciences ligoninė. Asmeninio archyvo nuotrauka

Praktika išmokė dėkingumo

Rezidentės V. Žukauskaitės teigimu, praktika Nepale suteikė galimybę pamatyti, kaip skurdžioje šalyje veikia medicina, o gydytojai išsisuka iš padėties su turimomis galimybėmis. Taip pat leido suprasti, kad gydytojui yra svarbūs ne tik įgūdžiai, bet taip pat gebėjimas dirbti komandoje, lyderystė, padėjo pasisemti motyvacijos ir ambicijų pokyčių įgyvendinimui Lietuvoje: „Nepale sąlygos nepalyginamai prastesnės, bet Nepale dirbantys gydytojai vis tiek bando kažko imtis, veikti, siekti. Tai primena, kad net ir vienas žmogus savo indėliu gali daug pakeisti“.

Jai antrino ir M. Jodinskas, sakydamas, kad nors Nepalas yra kur kas skurdesnė valstybė nei Lietuva, tačiau nepaliečiai dėl to nesijaučia prastesni. Greičiau jau priešingai – jie stengiasi, vyksta į praktikas bei stažuotes užsienyje, ateitį mato pozityviai. Pasak jo, būtent ši patirtis ir leidžia naujai įvertinti tai, ką turime: „Gyvendami Lietuvoje mes šiek tiek pabambam, kad pas mus yra tam tikri dalykai taisytini. Tačiau nuvykus į Nepalą supranti, kad viskas pas mus yra gerai – turime labai daug galimybių, reikia tik imti ir daryti. Kartais susidaro įspūdis, kad mes užsimarinuojame Europos viduje – joje keliaujame, į konferencijas vykstame. O už Europos ribų pasaulis dažnai –visiškai kitoks! Jame žmonės taip pat gyvena, dirba, yra gydomi sveikatos priežiūros įstaigose. Praplėsti akiratį labai sveika“.

Pasak D. Stauskio, ieškodami, kur galėtų pagilinti savo žinias ir įgūdžius, gydytojai dairosi Šveicarijos, Jungtinių Amerikos valstijų ar kitų stiprių valstybių link: „Į skurdesnes šalis niekas nevažiuoja, nes galvoja, kad ten nieko neišmoksi ir nepamatysi. Bet aš manau, kad pažintis su bet kurios šalies medicinos struktūra praplečia supratimą. Juolab, kad, pavyzdžiui, Nepale didžioji dalis gydytojų turi labai daug žinių ir yra studijavę ar stažavęsi skirtingose pasaulio valstybėse. Todėl ir diskusija su jais tampa labai turtinga – jie gali lyginti skirtingas patirtis“.

Pokalbiui besibaigiant, pašnekovai skatino studentus pasinaudoti galimybe išvykti praktikai už Europos ribų. „Manau, kad mes šią kelionę prisiminsime visą gyvenimą. Tai – tikrai labai didelė dovana. Ačiū centro vadovui prof. V. Uvarovui ir Vilniaus universitetui!” – sakė V. Žukauskaitė.

nepalas 1 1Rezidentų kelionės Nepale akimirka. Asmeninio archyvo nuotrauka

Fakultetas

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku