Paskaita: Žmogaus anatomijos evoliuciniai pakitimai

Kviečiame į Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto anatomijos dėstytojo doc. dr. Arūno Barkaus paskaitą „Žmogaus anatomijos evoliuciniai pakitimai“, kuri vyks Studijų ir karjeros planavimo parodoje STUDIJOS 2020, vasario 6 d. 11 val. (Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius, Lietuva).

Medicinos mokslo teorijoje, pastaruoju metu, stebima vis stiprėjanti tendencija atsakymų į kai kuriuos, praktikai svarbius, klausimus ieškoti žmogaus evoliucijoje. Todėl vis dažniau mokslinėje literatūroje galima sutikti terminą „evoliucinė medicina“. Aiškindamiesi, kaip ir kodėl žmogaus organizmas keitėsi per savo jau milijonus metų skaičiuojančią evoliuciją, galime tuo pačiu atskleisti kai kurių ligų atsiradimo, patogenezės ar epidemiologijos mechanizmus ir detales. O žinodami tai, galime kurti veiksmingesnius gydymo metodus.

Paskaitoje dėstytojas populiariai paaiškins, kokius gi esminius žmogaus kūno sandaros – anatomijos – pokyčius galima pamatyti tiriant paleontologinę medžiagą, ir kur yra ta „anatominė“ riba, leidžianti milijonų metų senumo mūsų protėvį pavadinti Homo.

Pagrindiniai paskaitos akcentai:

• Bendro kūno dydžio kitimai – žinome, kad mūsų protėviai, pvz., australopitekai, buvo gerokai smulkesni už dabartinį žmogų – kodėl?

• Skeleto pokyčiai – dauguma jų yra susiję su prisitaikymu vaikščioti dviem kojomis ir vis mažesnę reikšmę turinčiu laipiojimu medžiuose.

• Kaukolės ir smegenų dydis – keitėsi absoliutūs matmenys, forma, proporcijos. Pvz., dabartinio žmogaus smegenys yra apie 3 kartus didesnės už australopitekų ir bent 2 kartus didesnės nei pirmųjų Homo genties atstovų – ar jos dar augs?

• Pokyčiai dantų sistemoje - tai vienas iš esminių beždžionių ir žmonių skiriamųjų bruožų – keitėsi dantų absoliutūs ir santykiniai dydžiai, padėtis lanke, vystymosi chronologija.

A BarkusNuotraukoje: doc. dr. Arūnas Barkus, 2020.