Tarptautinė DNR diena minima nuo 2003 metų, praėjus 50 metų po DNR molekulės struktūros išaiškinimo ir žmogaus genomo sekos nustatymo. Ši žmogaus genomo sekos paskelbimo diena gražiai sutapo su DNR molekulės atradimo diena – 1953 m. balandžio 25 d. Tai buvo tikrą revoliuciją moksle, sukėlusi reikšmingų pokyčių visų mūsų gyvenimuose.

Lietuvoje Tarptautinės DNR dienos proga, Amerikos žmogaus genetikos draugija ir Europos žmogaus genetikos draugija organizuoja moksleivių darbų konkursą paskelbtomis temomis, prie kurio kasmet jungiasi ir Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Žmogaus medicininės genetikos katedra. Nacionalinį konkurso etapą rengia Lietuvos žmogaus genetikos draugija kartu su Vilniaus universitetu, Lietuvos moksleivių neformaliojo švietimo centru, LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos mokslų akademija, UAB Thermo Fisher Scientific Baltics ir UAB  Biotechpharma. Apdovanojami ir moksleiviai, ir jiems darbus parengti padėję mokytojai.

Šių metų, jau XIII-ojo kasmetinio Europos mokinių darbų, skirtų DNR dienai paminėti, konkurso temos buvo dvi: „Kilmės genetinio nustatymo tyrimai gali būti trijų tipų: Y chromosomos tyrimai, mitochondrijų DNR tyrimai, autosomų DNR tyrimai. Jei asmuo atlieka visų trijų tipų tyrimus, kokią informaciją gauna apie savo kilmę? Kaip genetinė kilmės informacija sutampa ar prieštarauja asmens kultūriniam paveldui“ ir „Jau yra nusekvenuoti įvairių gyvybės rūšių (nuo virusų iki žmogaus) genomai. Kokia to reikšmė“. Nacionaliniame konkurse dalyvavo 31 darbo autoriai iš 21 mokyklos, 15 Lietuvos miestų ir miestelių. Kiekvienai konkurso temai buvo skirta maždaug po lygiai darbų. Konkursui pateiktas vienas vaizdo kūrinys.

Prasminga konkurso kulminacija tapo virtuali (pirmą kartą konkurso istorijoje!) apdovanojimų ceremonija „DNR diena Lietuvoje 2020“. Šio reikšmingo renginio dalyviai (apie 100) prisijungimų) džiugino organizatorius aktualiais pasisakymais bei itin įdomia pokalbių skiltyje įvykusia diskusija.

Kaip ir kasmet virtualų „DNR diena Lietuvoje” renginį tradiciškai pradėjo jo sumanytojas, Vilniaus Universiteto Medicinos fakulteto akademikas prof. habil. dr. Vaidutis Kučinskas. Konkurse dalyvavusius mokinius pasveikino naujasis Vilniaus universiteto rektorius akademikas prof. dr. Rimvydas Petrauskas. Įžanginę renginio dalį vainikavo Lietuvos Žmogaus genetikos draugijos pirmininko, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekano prof. dr. Algirdo Utkaus įžvalgos apie gyvenimo, žengiant nelengvu, bet labai įdomių mokslo keliu, prasmę.

Renginyje buvo pristatyti ir keli svarbūs pranešimai. Lietuvos nacionalinės mokslo premijos laureatas, VU Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto vyresnysis mokslo  darbuotojas, startuolis, „CasZyme“ bendraįkūrėjas ir mokslo direktoriaus, LMA jaunosios akademijos narys dr. Giedrius Gasiūnas aiškino mokiniams, kaip perskaitomi ir redaguojami genomai. Vėliau daug dalyvių dėmesio susilaukė praeitų metų nacionalinio konkurso etapo prizininkės, Mažeikių Gabijos gimnazijos absolventės, VU Bioinformatikos studijų programos pirmakursės Ievos Pudžiuvelytės pranešimas „Rašymo nauda XXI a. jaunojo tyrėjo akiračiui.

Nuotoliniu būdu renginyje paskelti moksleivių konkurso laureatai. Padėkos raštus ir dovanas šiais metais laimėtojai, dėl COVID-19 pandemijos būdami karantine, gaus paštu į namus.

XIII-ojo kasmetinio Europos mokinių darbų, skirtų DNR dienai paminėti, konkurso nacionalinio etapo laimėtojais tapo:

• Lietuvos žmogaus genetikos draugijospremijos laimėtojas Plungės „Saulės“ gimnazijos mokinys Rokas Kleiba, mokytojos Dalia Daukšienė ir Sigita Žilinskienė;
  • Vilniaus universiteto rektoriauspremijos laimėtojas Mažeikių Gabijos gimnazijos mokinys Rokas Jagminas, mokytoja Virginija Dambrauskaitė;
  • Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanopremijos laimėtoja Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos mokinė Gabija Kvietkutė, mokytojos Rasa Vaišvilienė ir Daiva Petrylienė;
  • UAB  Thermo Fisher Scientific Balticspremijos laimėtojas Vilniaus r. Rudaminos "Ryto" gimnazijos mokinys Elvin Francišek Bogdzevič, mokytojas Paulius Sungaila;
  • UAB Biotechpharmapremijos laimėtoja Vilniaus Žirmūnų gimnazijos mokinė Austėja Kaupaitė, mokytoja Daiva Puodžiukienė;
  • LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos I vietospremijos laimėtojas Vilkaviškio r. Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos mokinys Arnas Andziulis, mokytojos Rimutė Lazdauskienė ir Nijolė Černauskienė;
  • LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos II vietospremijos laimėtojas Vilniaus Žirmūnų gimnazijos mokinė Emilija Jankauskaitė, mokytoja Daiva Puodžiukienė;
  • LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos III vietospremijos laimėtojas Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazijos mokinys Kristupas Bendikas, mokytoja Irena Kondrotienė.

Šių metų birželio 6-9 dienomis vyks virtuali Europos žmogaus genetikos draugijos konferencija, kurios metu bus paskelbti Europos mokinių darbų, skirtų DNR dienai paminėti, laimėtojai. DNR dienos Lietuvoje 2020 organizatoriai tikisi, kad tarp geriausių Europoje pavardžių bus ir lietuvių

DNR diena Lietuvoje 2020 akimirkos