Šių metų birželio 10 d. viename įtakingiausių pasaulio akademinių žurnalų „The Lancet“ buvo pristatyti tarptautinio klinikinio tyrimo COMMANDS, kuriame dalyvavo Vilniaus universiteto mokslininkų ir ligoninės „Santaros klinikų“ (VUL SK) gydytojų hematologų komanda, pirmieji rezultatai. Tyrime siekta išaiškinti naujos terapijos, skirtos nuo kraujo transfuzijų priklausomiems ir mielodisplaziniu sindromu sergantiems pacientams, efektyvumą. Šia reta kraujo vėžio forma Lietuvoje kasmet suserga apie 150 žmonių.

„30 % atvejų mielodisplaziniais sindromais sergančių pacientų tradicinis mažakraujystės gydymas (eritropoetinas) būna neveiksmingas, o kitiems 30 % pacientų gydymo efektas nepakankamas ir gydymo eigoje mažėja. Po 40 metų trukusių tyrimų buvo įrodytas naujo vaisto – luspatercepto – veiksmingumas didesnio atsako dažnio ir trukmės požiūriu. Ši sėkmė mums visiems liudija, kaip svarbu yra atlikti klinikinius tyrimus ir jų rezultatus kuo greičiau pritaikyti klinikinėje praktikoje gydant pacientus“, – tyrimą pakomentavo VU MF lektorius, straipsnio bendraautorius ir pagrindinis tyrėjas VUL „Santaros klinikose“, gydytojas hematologas Andrius Degulys.

Preliminarūs Andriaus Degulio ir bendraautorių komandos atlikto klinikinio tyrimo duomenys 2023 m. pristatyti Čikagoje (JAV) metinių Amerikos medicinos onkologijos draugijos asociacijos susitikimo (ASCO) ir Europos hematologijos draugijos (EHA) kongreso Frankfurte (Vokietija) metu.

Publikuotą straipsnį galima paskaityti čia.

20230616 The LancetIš kairės: gydytoja hematologė Agnė Šiaudinienė, gyd. hematologas Andrius Degulys, slaugytojos Daina Petrovienė, Ieva Balčiūnienė, klinikinio tyrimo koordinatorė Ana Lugina / Asmeninio archyvo nuotr.