Šių metų lapkričio 6 d. VU Medicinos fakultete prof. Kristiina Tambets iš Tartu universiteto skaitė „Žmonijos istorijos atskleidimas per genetiką: nuo senovės ištakų iki šiuolaikinių įžvalgų“ (angl. Unveiling Human History Through Genetics: From Ancient Origins To Modern Insights).

Pasiklausyti paskaitos susirinko įvairialypė universiteto bendruomenė, dėstytojai ir studentai, atstovaujantys medicinos, antropologijos, biologijos, lingvistikos, archeologijos, genetikos ir kitas mokslo sritis.

Paskaitoje apžvelgtos senovinės genetinės medžiagos tyrimų ištakos bei tolesni jų vystymai, aptarta, kokia yra genomikos tyrimų nauda aiškinant žmogaus, kaip biologinės rūšies, kilmę, žmogaus ryšį su neandertaliečiais, denisoviečiais, taip pat – tiriant europietišką kilmę. Genomikos metodų panaudojimo svarba aptarta per konkrečius Estijos populiacijos ir senovinės genetinės medžiagos tyrimų atvejus, parodyta, kaip pasitelkiant lingvistiką, genetiką, archeologiją ir kitas sritis, galima rekonstruoti populiacijos istoriją kitų populiacijų kontekste. Paskaitos pabaigoje profesorė apžvelgė archeogenomikos mokslo kryptis bei perspektyvas, pateikė konkrečių pavyzdžių, kaip praktikoje gaunami rezultatai pasitarnauja tiriant šiuolaikinę žmonių populiaciją.

Dr. Kristiina Tambets yra archeogenomikos profesorė, įkūrusi archeogenomikos laboratoriją Tartu universiteto Genomikos institute. Jos vedamos mokslininkų grupės tarpdisciplininiai darbai, kuriuose apjungiama archeologija, genetika, lingvistika, antropologija ir kitos mokslo sritys, leido analizuoti Estijos žmonių praeitį daugiamačiu principu, gretinant erdvę, laiką ir aplinkybes.

Naujai statomo VU Medicinos fakulteto Mokslo centro vienoje iš laboratorijų planuojama įkurdinti analogišką tarpdisciplininę Vilniaus universiteto tyrėjų grupę. Mokslininkai gilinsis į mūsų krašto žmonių istoriją, apjungdami skirtingų sričių – genetikos, archeologijos, antropologijos, lingvistikos, mikrobiologijos ir kt. – metodus. Tokiu būdu, pasitelkiant transdiscipliniškumą, siekiama integruoti bei patikslinti esamus rezultatus, atsakyti į senus ar naujus regiono žmonių istorijos klausimus.

Norėdami vystyti mokslo institucijų bendradarbiavimą, perimti gerąją darbo patirtį ir viešinti senovinės medžiagos tarpdisciplinių tyrimų idėją, VU Medicinos fakulteto mokslininkai pasikvietė profesorę, gavę Lietuvos mokslo tarybos finansavimą per LINO LT programą (Nr. LINO-PAR-21 (LINO-LYR-21)).

Prof. K. Tambets interviu, duotą LRT žurnalistams (nuo 6:33 min.), galima perklausyti čia.

Paskaitos įrašą galima peržiūrėti VU Medicinos fakulteto Youtube kanale.

Prof. Kristiinos Tambets paskaita MF YouTube paskyroje